Chyby v mejkape

Chyby v mejkape

Niektoré chyby v mejkape sú takmer nepostrehnuteľné, iné sú okamžite viditeľné a pokazia celkový dojem. Skvelé by bolo, ak by sme ich vôbec nerobili. Veď zvládnutý mejkap je dobrou vizitkou každej z nás.

Najčastejšie chyby

1. Nepripravená pleť

Nanášanie dekoratívnej kozmetiky na nepripravenú pleť je prvou vážnou chybou. Každodenná starostlivosť o ňu by mala byť samozrejmosťou. Pravidelný píling, aspoň raz týždenne podľa typu pokožky, zbaví  tvár odumretých šupiniek a pleť bude lepšie prijímať produkty na jej starostlivosť.

2. Výber mejkapu

Veľa dievčat chce vyzerať opálene, nanesú si omnoho tmavší mejkap a často vidno rozdiely medzi dekoltom krkom a ušami. Veľmi dôležitý je jeho výber. Spravte si skúšku na dennom svetle, keď ho prstom aplikujete cez čeľusť až na krk. Správne vybraný mejkap by mal splynúť s pokožkou na krku.      (foto č. 0)

Pred jeho nanesením je vhodné dať na pleť podkladovú bázu, ktorá vyrovná drobné nedostatky, mejkap lepšie priľne k pleti a dlhšie vydrží.

3. Veľa mejkapu

Najmä mladé dievčatá s aknóznou pleťou často siahajú po veľmi krycích mejkapoch, aby zakryli svoje nedostatky. Výsledok – maska na tvári. Vhodné je využitie korektorov, ktoré znegujú farebné nedostatky na tvári, a až potom sa nanáša mejkap v tenkej vrstve.

4. Použitie príliš svetlého korektora pod oči

Korektor je skvelá pomôcka, ale problém je v jeho správnom farebnom odtieni.

V snahe zakryť kruhy alebo tmavé miesta pod očami mnohé ženy volia veľmi svetlé korektory, ktoré často nevhodne nanášajú pod oči, a tak skôr zdôraznia svoj nedostatok.

5. Kontúrovanie tváre

V prvom rade treba rozpoznať, o aký typ tváre ide, či je oválna, trojuholníková, okrúhla, štvorcová atď., pretože tu bývajú časté chyby, keď sa robia korekcie na nesprávnych miestach.

Dokonalo vytvarovaná, reliéfna tvár vyzerá dobre na fotografiách alebo na videu, ale stojí sa tak maľovať, ak ideme kúpiť chlieb alebo vysypať smeti?

Bronzer s červenkastým podtónom je neprijateľný na korekciu tváre, na ňu voľte skôr sivastoolivové odtiene, najmä ak ide o studené typy pleti.

6. Veľká vrstva púdru

Pri aplikácii púdru na celú tvár vo väčšom množstve vyzerajú niektoré dievčatá ako porcelánové bábiky.

Účelom púdru je fixovať mejkap, a to najmä v T-zóne (čelo, nos, brada).

7. Obočie s čiernou ceruzkou

Módne trendy obočia sa dynamicky menia, ale nikdy si nenakreslite obočie čiernou ceruzkou!

Aby ste boli v harmónii, farbu obočia sa snažte doladiť k farbe vlasov.

8. Aplikácia očných tieňov

Aplikácia jedného očného tieňa od mihalníc až po obočie nie je šťastná voľba. Vhodné je použitie viacerých očných tieňov, aby sa dosiahla plastickosť oka. Dámy so zrelou pleťou by sa mali vyvarovať perleťových očných tieňov – zvýrazňujú vrásky.

9. Oči v čiernom ráme

Očné linky vedia oko zvýrazniť, ale… Mnohé dievčatá si oko doslova čierno orámujú a dosiahnu tým zmenšenie oka. Tiež nesprávne nanesenie očnej linky spôsobí niekedy poklesnutie oka. 

10. Umelé mihalnice

Nástupom 3D mihalníc sa často na mladých dievčatách objavujú až nevkusne husté a dlhé riasy, ktoré pôsobia veľmi umelo, vôbec nie prirodzene. Takisto je nepekný pohľad na nedbalo nalepené umelé mihalnice. V takýchto prípadoch býva naozaj menej viac.

11. Kontúrovacia ceruzka verzus rúž

Kontúrovacia ceruzka má zdôrazňovať, prípadne jemne poopraviť nedokonalosti pier  a fixovať rúž. Ak sa nezhoduje s odtieňom rúžu, nastáva disharmónia.

Matné rúže sú ešte stále v trende, no veľmi vysušujú pery a často vidíme nepekné popraskanie. Treba ich aplikovať na pílingom ošetrené a dobre nabalzamované pery. Ak sa neviete vzdať lesku, nanášajte ho do stredu pier.

12. Lícenka

Tak ako pri korekciách tváre treba brať ohľad na jej tvar, tak aj pri lícenke by sa mali dodržať určité pravidlá. Zlou aplikáciou môžeme „vyčarovať“ Marfušku alebo aj nechcene rozšíriť tvár.

Tajomstvo pekného mejkapu spočíva v dokonalom roztieňovaní a zapracovaní všetkých produktov dekoratívnej kozmetiky.

Mgr. art. Ľudmila Piptová