Čože je to päťdesiatka alebo aj po päťdesiatke môžete vyzerať úžasne

Čože je to päťdesiatka alebo aj po päťdesiatke môžete vyzerať úžasne

Snom mnohých žien hlavne po päťdesiatke je zlepšenie vzhľadu tváre, krku, dekoltu a rúk, ktoré začínajú vyzerať nie veľmi esteticky.

Koža začína byť povädnutá, jamy pod očami sa prehlbujú, líca padajú, nosovoústne vrásky sa prehlbujú a koža okolo sánky začína prevísať. Na rukách presvitajú modré žily a tvoria sa hnedé škvrny. Koža na krku a v dekolte je ochabnutá a sú na nej neestetické hnedé škvrny.

Pýtame sa pani doktorky Sochorovej a doktora Martina Sochora z Lekárskej kozmetiky Life Style: „Dá sa s tým niečo robiť?“

Na vypínanie a zjednocovanie farebnosti pleti v našom zariadení používame frakcionovaný CO2 resurfacing. Toto ošetrenie patrí medzi najsilnejšie a najúčinnejšie metódy na omladenie kože, vyhladenie vrások, strií a jazvičiek. Pri tomto ošetrení pomocou svetelnej energie spálime povrch kože a navodíme novotvorbu pevného zdravého kolagénu v koži, čím sa koža vypne, spevní a hlavne vyhladí. Aby nežiaduci efekt na koži bol minimalizovaný a po zákroku nebolo potrebné zostávať týždne doma, pomocou frakcionovaného lasera spálime iba malé body na koži, a preto sa podstatne rýchlejšie zahojí.

Ako prebieha zákrok?

Lekár najskôr natrie pokožku anestetickým krémom, ktorý nechá pôsobiť cca 30 – 60 minút. Potom vydezinfikuje povrch kože a pomocou hlavice lasera aplikuje svetelné záblesky, ktoré sa v koži menia na teplo. Povrch kože je mierne deštruovaný, popálený. Dochádza k štrukturálnej zmene v koži, ktorá je nevyhnutná na to, aby sme zmenili nevyhovujúce  štruktúry v koži (starý kolagén, málo kolagénu pri jazvách a pod.). Po tomto type ošetrenia je potrebná PN 4 – 7 dní, pretože povrch kože je mierne porušený (popálený). Na rejuvenizáciu postačí jedno ošetrenie, na jazvičky a strie sa zákrok odporúča opakovať 3- až 4-krát. Toto je najsilnejšie ošetrenie na vypínanie a omladenie pleti, patrí do rúk lekára. Cena ošetrenia tváre aj s krémom na znecitlivenie je 199 €.

Ak niekto nemôže byť na PN, je možný aj iný typ ošetrenia?

Novinkou je tzv. neablatívna remodelácia pomocou erbium-glass (Er:Glass) frakčného lasera, ktorá bola nedávno zavedená ako antiaging a resurfacing metóda. Tento typ ošetrenia pleti je na rozdiel od CO2 frakčného lasera menej agresívny a nevyžaduje po zákroku dovolenku, čím zvyšuje bezpečnosť ošetrenia, ako i komfort pacientov. Výsledkom je nielen podstatne výraznejšia tvorba kolagénu ako pri klasických prístrojoch, ale zároveň aj kontrakcia, resp. vypnutie ochabnutej pokožky. Rovnako významným faktom je, že bezprostredne po výkone, okrem mierneho začervenania, nedochádza k viditeľným zmenám na pokožke a klient môže ísť po výkone do práce. Účinok nastupuje ihneď, kožu pociťujeme vypnutejšiu, a zlepšuje sa v priebehu niekoľkých týždňov po ukončení série ošetrení.

Ako prebieha ošetrenie Er:Glass frakčným laserom?

Zákrok je minimálne bolestivý, nie je nutná ani lokálna anestézia. Začervenanie je len mierne, čas hojenia je približne 1 až 2 dni. Počet ošetrení závisí od stavu kože. Odporúča sa 2 až 5 ošetrení v 2- až 4-týždňových intervaloch. Ošetrenie frakčným Er:Glass laserom sa najčastejšie aplikuje na tvár, krk, dekolt, ruky, ako i ochabnutú kožu prsníkov, brucha a ovísajúcich ramien. Výborné výsledky sú pri ošetrení viečok. Cena ošetrenia je od 150 €.

Čo odporúčate na doplnenie objemov , ktoré chýbajú na tvári?

Vekom dochádza k strate tuku na tvári, líca sa prepadávajú, nosovoústne vrásky sa prehlbujú, pery sa vekom zužujú a vznikajú okolo nich vrásky. V súčasnosti je esteticko-korektívny prístup založený na anatomických zmenách tváre v dôsledku veku a pochopenie, že pre zlepšenie výzoru a tým omladenie tváre je nevyhnutné doplniť jej strácajúci sa objem, tzv. tekutý lifting. S týmto zámerom sa aplikujú kožné výplne s obsahom kyseliny hyalurónovej, čo je najsilnejšia hydratačná telu vlastná látka. Kyselina hyalurónová je vhodná na výplň pier, líc, brady, kruhov pod očami, hlbokých vrások medzi obočím. Na našom trhu je niekoľko značiek s obsahom kyseliny hyalurónovej, napr. Stylage, Restylane, Medifeel, Idea a pod. Kyselina hyalurónová pretrváva v koži cca 1 rok, v perách asi 9 mesiacov a pod očami aj niekoľko rokov. Ak sú pod očami opuchnuté vačky, nie je vhodné aplikovať kyselinu hyalurónovú, ale výplň s obsahom hydroxylapatitu vápenatého (názov prípravku Radiesse). Tento typ výplne je vhodný aj do oblasti rúk, pretože je bielej farby a dobre prekrýva modrú farbu ciev. Výhodou hydroxylapatitu vápenatého je aj to, že navodzuje novotvorbu kolagénu, postupne sa vstrebáva a jeho efekt pretrváva 1 a pol až 2 roky. Cena od 139 €.

Pán doktor, ak sú poklesnuté líca, ale klientka nechce zväčšiť ich objem kyselinou hyalurónovou, je iná možnosť riešenia?

Novinkou posledných rokov je tzv. niťový lifting pomocou vstrebateľných PDO nití. Účinok tohto materiálu na náš organizmus je dlhodobo známy, pretože sa používa ako šicí materiál v chirurgii už desiatky rokov. Pomocou vodiacej ihly sa mezonite zavádzajú do ošetrovanej oblasti, najčastejšie do okolia sánky, vrások okolo úst, očí, krku, na spevnenie ovisnutej kože ramien, brucha alebo nad kolenami. Nite sa postupne vstrebávajú a sú nahradené kolagénom, ktorý danú lokalitu vypína a spevňuje. V posledných rokoch sa začali používať aj hrubšie nite opatrené zúbkami, ktoré môžeme zavádzať pomocou ihly a najnovšie tupou kanylou. Tento typ nití je vhodný na liftovanie dolnej časti tváre, ale tiež zdvihnutie líc. Práca s kanylou je bezpečnejšia hlavne v strednej oblasti tváre, kde prebiehajú cievy, nervy, ako i slinné kanály. Preto na našom pracovisku preferujeme tzv. 3D kanylový niťový lifting.

Ako prebieha ošetrenie?

Pri niťovom liftingu používame lokálnu anestéziu vo forme krému alebo injekcie. Je to ambulantný zákrok, po ktorom môžu byť modriny, preto ho neodporúčame tesne pred slávnostnou príležitosťou, ale 2 týždne skôr. PN nie je potrebná. Efekt po zákroku je viditeľný ihneď, u niekoho po niekoľkých mesiacoch. Vždy sa výsledok zákroku postupne zlepšuje a pretrváva rok a viac. Cena od 140 €.

Páni doktori, čo odporúčate na vrásky medzi obočím, na čele a okolo očí?  

V hornej časti tváre, hlavne na čele a medzi obočím, mimikou, ktorú si ani neuvedomujeme,  vznikajú tzv. mimické vrásky a hlavne medzi obočím vráska hnevu. Takže sa vám môže stať, že vám povedia, čo sa na mňa mračíš? A vy o tom ani neviete. Krčíte tieto svaly mimovoľne. Keďže tieto svaly nepotrebujeme, môžeme ich zablokovať aplikáciou botulotoxínu. V tejto lokalite je to metóda číslo jeden. Ak sa však niekto obáva tejto aplikácie, môže sa použiť kyselina hyalurónová alebo mezonite. Cena botulotoxínu od 83 €.

Pán doktor, teraz prichádza zima, je vhodné aj v tomto období kožu hydratovať?

Koža po päťdesiatke stráca nielen elastické a kolagénové vlákna, ale aj vlastnú kyselinu hyalurónovú. V zimnom období sa kúri, vzduch je suchý a to prispieva tiež k tomu, že koža u ľudí po päťdesiatke býva tenšia, zraniteľnejšia. Preto je vhodné dodať do kože kyselinu hyalurónovú vo forme hydroliftu alebo skinboostera, keď pomocou kanyly aplikujeme túto látku do kože. Koža je po zákroku vypnutá, prežiarená hladká. Toto ošetrenie je vhodné aj po laserových zákrokoch, pretože pri nich do kože nič nedávame, iba ju stimulujeme k tvorbe nového pevného kolagénu. Záverom by som chcel iba zdôrazniť, že najlepší efekt dosiahneme kombináciou viacerých metód.

pred ošetrením
po ošetrení – výplne

Gabriela Zorgovská