Hravé kučery

Hravé kučery

Prichádza čas sviatkov a osláv. Nielen pri stromčeku, ale aj pri rôznych návštevách, oslavách, párty či plesoch chceme vyzerať výborne. K nádherným chvíľam neodmysliteľne patrí pekne sa obliecť, upraviť i učesať.

Dnes sa zameriame na majiteľky kučeravých vlasov, ktorým rozhodne nesmie chýbať trpezlivosť s ich starostlivosťou. Často sú ich vlasy vysušené alebo nepoddajné. Na trhu existuje veľa prípravkov, ošetrujúcich i stylingových, na kučeravé vlasy, ktoré ich pomôžu udržať hydratované a zdravé. Pri pravidelnej návšteve u kaderníčky by nemal byť problém s ich starostlivosťou. Iné je, keď si ich doma ošetrujete samy. Ak si neviete dať rady, poraďte sa s odborníkmi.

Vlasy si umývajte najlepšie prípravkami na kučeravé vlasy a vlažnou vodou (horúca ich vysušuje). Pred podaním kondicionéra si z vlasov, bez trenia, šetrne vytlačte vodu a až potom aplikujte prípravok na rozčesanie vlasov, ktorý nanášate od polovice vlasov ku koncom. Raz do mesiaca si môžete dopriať masku. Na rozčesanie je vhodný hrebeň s riedkymi zubami, najlepšie je ho použiť ešte v sprche alebo vo vani a až po rozčesaní vlasy jemne zabaliť na chvíľu do uteráka a nechať ich potom voľne uschnúť. Fénujte len zriedkavo, horúci vzduch vysúša vlasy. Ak súrne potrebujete vyfénovať, tak s difuzérom so studeným vzduchom, čo je v tomto prípade najšetrnejšie. Veľa majiteliek kučeravých vlasov ich chce mať z času na čas rovné a vtedy siahajú po žehličke, ktorá však ich vlasy do veľkej miery poškodzuje. V takomto prípade je najlepšie použiť naparovaciu žehličku na vlasy, ktorá ich tak nevysušuje a ľahšie sa s ňou pracuje. Na suché a rozstrapkané konce vlasov je vhodné používať na to určené gély, krémy alebo oleje, ktoré aplikujeme na uschnuté vlasy.

Pripravili sme pre vás tri varianty účesov:

Hravý, dievčenský, romantický účes

Vlasy rozdelíme na dve časti od ucha po ucho. Zadnú časť dáme do gumičky, aby nám vlasy neprekážali, a od jedného ucha k druhému pletieme obrátený vrkoč, ku ktorému priberáme vlasy len z tvárovej časti. Na konci ho dáme do malej silikónovej gumičky a pripneme sponkami pod zadné vlasy. Vrkoč mierne roztiahneme do požadovaného objemu a rozpustíme zadné vlasy. (foto č. 1, 2, 3)

Ležérna asymetria

Vytvorená len pomocou malých silikónových gumičiek. Oddelíme si ofinovú časť. Nad pravým uchom spojíme gumičkou do tvaru V dva protiľahlé pramene a cez V ich pomocou prstov vrchom 2-krát pretočíme. Nad gumičkou pravý a potom ľavý prameň 3-krát roztiahneme do objemu a gumičku zatiahneme. Berieme znovu vertikálne dva protiľahlé pramene – ľavý prameň zvrchu a pravý zospodu, dáme do gumičky, 2-krát pretočíme, roztiahneme do objemu, gumičku zatiahneme a takto pokračujeme v diagonále smerom k ľavému uchu, až spojíme gumičkami všetky vlasy. Ofinovú časť po pramienkoch zapracujeme do účesu. (foto č. 4, 5, 6)

Spoločenský účes na párty alebo ples

Vlasy rozdelíme od ucha k uchu, zo zadnej časti na temene na najvyššom mieste oddelíme kruh vlasov, dáme do gumičky a cez chvost prevlečieme kruhovú vlasovú výplň, ktorú popripíname sponkami. Ostatné vlasy dookola voľne splývajú. Z vlasov vo chvoste sa snažíme zakryť celú výplň. V strede na zadnej časti oddelíme vertikálne prameň, rozdelíme na dve časti, ktoré medzi sebou zľahka prepletieme smerom k výplni, roztiahneme do objemu, prelakujeme a pripneme k výplni. Takto po celom obvode po kruhu postup opakujeme a všetky pramene pripíname k výplni sponkami a konce zapracujeme do účesu. Kto chce, môže po obvode nechať visieť zopár prameňov, ktoré zľahka natočí na kulmu alebo žehličku. Vlasy z ofinovej časti rebrovito zapracujeme do účesu a zafixujeme lakom. (foto č.7, 8, 9)

Text, mejkap, účesy: autorka
Foto: František Michálek
www.lenfotograf.sk
Modelka: Romana Klementisová
fashion: butik LOVERY Bratislava-Rača

Mgr. art. Ľudmila Piptová