Domáci pomocníci na krajšiu pleť

Domáci pomocníci na krajšiu pleť

Koronakríza urýchlila trend domácej starostlivosti o pleť pomocou jednoduchých prístrojov alebo pomôcok či už pre samotný lockdown, alebo snahu ušetriť následkom výpadku príjmov. Mnohé z prístrojov na domáce použitie sú odvodené od profesionálnych modelov určených pre lekárov, zdravotné sestry alebo kozmetičky. Sú však všetky tieto prístroje bezpečné? A má ich použitie vôbec nejaký prínos? V tomto článku sa zameriame na niektoré z tých najpoužívanejších.

LED masky

LED masky sú masky na tvár osadené LED-kami alebo LED diódami s pomerne nízkym výkonom, ktoré svietia na kožu po priložení masky na tvár. Názov LED pochádza z anglického „light emitting diode“, čo znamená len svetlo vyžarujúca dióda. Ich výhodou je malý rozmer, nízka cena, nízka spotreba elektriny, dlhá životnosť (ak sú kvalitné diódy a ostatné elektrické komponenty) a možnosť výberu z početných farieb, ktoré sú schopné vyžarovať. V zásade platí, že 1 dióda vyžaruje 1 konkrétnu farbu (odborne vlnovú dĺžku, ktorá sa prezentuje v nanometroch – v skratke nm), pričom od danej farby najviac závisí účinok diódy. V medicíne sa používajú na urýchlenie hojenia rán, popálenín, jaziev, ale aj v liečbe ekzémov, psoriázy, akné či pri fotodynamickej liečbe. V prístrojoch na domáce použitie je ich výkon obmedzený z dôvodu ochrany zraku. Oproti profi prístrojom majú nižší výkon, ktorý je kompenzovaný tým, že sa vďaka maskám prikladajú takmer priamo na kožu.

Rôzne farby svetla majú schopnosť ovplyvňovať bunky v koži rôznymi mechanizmami podobne ako aktívne látky v krémoch. Na stimuláciu tvorby kolagénu fibroblastmi sa využíva hlavne červené (okolo 633 nm) a infračervené žiarenie (okolo 810 – 840 nm) nízkej intenzity. V liečbe akné sa najviac používa modré svetlo okolo 415 nm, ktoré pohlcujú baktérie spôsobujúce akné a následne hynú. To robí z LED masiek jednu z najlepšie zdokumentovaných a najúčinnejších pomôcok na domácu starostlivosť.

Ako sa používajú

Konkrétne použitie danej masky určuje výrobca. V prípade domáceho použitia sa najčastejšie aplikujú na zmiernenie jemných až mierne hlbokých vrások, celkové omladenie a liečbu akné. Môžu sa použiť aj po profesionálnych laserových alebo iných zákrokoch na upokojenie pleti. Ich veľkou výhodou je, že nedráždia pokožku, počas vyžarovania ani po ňom nespôsobujú žiadne ťažkosti (pálenie, svrbenie) a ich použitie je veľmi jednoduché. Väčšina výrobcov odporúča ich použitie minimálne trikrát týždenne až každý deň. Jedno použitie väčšinou trvá 3 až 17 minút. Na dosiahnutie výsledkov je absolútne nevyhnutné dodržiavať harmonogram zákrokov daný výrobcom (ak odporúča každodenné použitie, treba ich použiť každý deň). Pred ich použitím treba pleť dôkladne očistiť, pretože akákoľvek nečistota blokuje prienik svetla. Pri nižšom výkone prístrojov na domáce ošetrenie v porovnaní s profesionálnymi prístrojmi je toto blokovanie ešte výraznejšie. LED masky vyrábajú početní výrobcovia celosvetovo, takže výber je skutočne bohatý. Rozdiely medzi maskami sú priepastné, preto je pri výbere konkrétnej vhodné spoľahnúť sa na referencie a hodnotenia. Masky môžu byť pevné, ohybné, môžu pokrývať tvár alebo aj krk, prípadne aj dekolt. Môžu vyžarovať len 1 farbu (vlnovú dĺžku) alebo aj niekoľko (ak majú na povrchu osadených viacero typov diód), majú veľké rozdiely výkonu (na rejuvenizáciu stačí malý výkon, pri akné je vhodný väčší), niektoré tvoria záblesky svetla a nie súvislé žiarenie (podľa niektorých vedcov sú na omladenie vhodnejšie záblesky).

Pred kúpou LED masky odporúčame dôkladne si zistiť referencie a hodnotenia. Vôbec sa netreba orientovať len podľa ceny (čím drahšia, tým lepšie tu vôbec platiť nemusí, pretože LED nie sú ako komponenty drahé). Hlavne treba zvážiť, či viete a chcete z používania LED masky spraviť svoju dennú rutinu a pravidelne ju používať aj v prípade, ak si na výsledky počkáte aj niekoľko mesiacov.

Stimulátory svalov

Tieto prístroje sa v anglickej literatúre označujú niekedy aj ako „microcurrent devices“, pretože do kože púšťajú elektrické prúdy veľmi nízkych intenzít na stimuláciu svalov. Ich hlavným cieľom je stimulovať svaly tváre, ktoré sa takto precvičujú, spevňujú a aj zväčšujú svoj objem. To sa na tvári prejaví zlepšeným tonusom, pevnejšou pokožkou a výraznejšími črtami. Elektrické prúdy s takto nízkou intenzitou majú tiež schopnosť urýchľovať hojenie rán, takže celkovo zlepšujú metabolizmus buniek. Okrem toho sa v niektorých prípadoch dajú využiť na zvýšenie priepustnosti kože pre aktívne látky. Asi posledným, ale nezanedbateľným benefitom je lymfodrenáž, ktorá sa dosahuje správnymi pohybmi a miernym tlakom elektród na pokožku.

Prístroje na stimuláciu svalov tváre na domáce použitie sa svojím výkonom príliš nelíšia od tých profesionálnych. V zásade ide o ošetrenie pomocou nízko intenzívnych prúdov a pri ich vyšších intenzitách by došlo k nepríjemným pocitom a dráždeniu pokožky. Rozdiel je skôr v spôsobe ovládania prúdov, v počte prednastavených programov alebo v spôsobe pohybmi elektródami. Hobby alebo domáce prístroje majú väčšinou 2 elektródy vo forme polgúľ fixne uchytené (takže vzdialenosť medzi nimi je stále rovnaká). Profi prístroje umožňujú prácu s každou z 2 elektród zvlášť, preto je možné elektródy približovať aj vzďaľovať. Tým sa dosahuje rôzna hĺbka prieniku prúdov. Prípadne majú možnosť prilepiť elektródy na tvár a ošetrenie realizovať kombinovane – fixnými/lepivými alebo pohyblivými elektródami.

Ako sa používajú

Ako pri LED maskách, aj tu platí, že presné použitie, schému zákrokov a ostatné detaily určuje výrobca v návode. Prístroje na domáce použitie umožňujú použitie aj medzi profesionálnymi zákrokmi, čím zvýrazňujú a predlžujú ich účinky. V zásade by mala byť pleť pred zákrokom očistená. Nečistoty by síce nemuseli brániť prieniku elektrických prúdov, ale pomocou nich by mohli byť vtlačené do hlbších vrstiev pokožky. Platí tiež, že sa neodporúčajú na poškodenú alebo poranenú pokožku. Ani pri infekciách tváre (herpes, akné, hnisavé uzly) sa ich použitie neodporúča. Infekcie by sa mohli rozniesť na väčšiu plochu, v horšom prípade aj zatlačiť do podkožia (nie prúdmi, ale tlakom elektród).

Väčšina prístrojov nemá viacero programov a jediné, čo sa dá nastaviť, je intenzita prúdu. Tá by mala byť taká silná, aby vyvolala pocit slabého mravčenia alebo svrbenia. Niektorí to nazývajú pocitom, „že sa niečo deje“. Ošetrenie rozhodne nesmie byť bolestivé ani nepríjemné, no malo by byť cítiť nielen masáž, ale aj pôsobenie prúdov. Pohyby prístrojom sú pomalé, opakované v smere zo stredu tváre šikmo hore a von (akoby sa kopíroval smer sánky). Na ošetrenie je potrebný vodivý gél alebo sérum. Väčšina výrobcov ho pribalí na prvé použitie, ale potom si ho treba kupovať. Ošetrenie tváre zväčša zaberie okolo 15 minút. Treba ho však realizovať pravidelne, vytrvalo, dlhodobo (viac ako 3 mesiace) a minimálne trikrát týždenne. Mierne zmeny na tvári (väčšie pnutie pleti, akoby „vytesané“ črty, napr. líca) sa dajú spozorovať najskôr po 4 – 6 týždňoch denného používania. Väčšina klientok si tieto zmeny všimne až pri porovnaní fotografií a nie pri pohľade do zrkadla, pretože ide o drobné a postupné zmeny.

Ako pri maskách, aj tu platí, že pred kúpou je vhodné preštudovať si referencie konkrétneho prístroja. Ešte dôležitejšie je zamyslieť sa, či ste typ, ktorý je dostatočne trpezlivý a cieľavedomý na niekoľkomesačnú kúru denných zákrokov s neistým výsledkom. Nesmiete tiež očakávať zázraky…

Dermaroller

Asi najznámejšia spomedzi uvedených metód domácej starostlivosti o pleť je dermaroller. Ide o valček, z ktorého vyčnieva rôzny počet ostrých ihiel. Väčšinou sú veľmi tenké a krátke (do 1 mm) a ich hustota na danom valčeku je tiež rôzna. Pri ich použití sa využíva podráždenie kože s následným hojením. Koža je takto stimulovaná hojiť drobné ranky po ihličkách, čím vytvára viac kolagénu a iných zložiek medzibunkovej hmoty. Hlavnými účinkami majú byť zmiernenie jaziev a strií, vyblednutie pigmentových fľakov, celkové zlepšenie vzhľadu pokožky, zvýšenie prieniku aktívnych látok z kozmetiky z povrchu do hĺbky pokožky.

Pri dermarolleroch na domáce použitie sa väčšinou nepodarí dosiahnuť také výrazné účinky ako pri použití profesionálnych dermarollerov alebo microneedlingu (mikroihličkovaní). Hlavným rozdielom medzi profi prístrojmi a tými na domáce použitie je dĺžka ihly. Tá je aj právne obmedzená pre prístroje na domáce použitie. Tie profesionálne majú ihly aj 2,5 až 3 mm dlhé. Vtedy už dochádza aj ku krvácaniu z drobných vpichov. Ihly na domáce použitie väčšinou zasiahnu len najvrchnejšiu, tzv. rohovú vrstvu (stratum corneum). Takýto povrchový efekt nemá vplyv na stav jaziev alebo strií, ale môže pomôcť lokálne naneseným prípravkom (séram alebo krémom) v prieniku do hlbších vrstiev pokožky. Rohová vrstva je totiž hlavnou bariérou prieniku látok z povrchu kože. Pri profesionálnom použití robia ošetrenie zaškolení odborníci, ktorí starostlivo vyberú vhodný typ ihiel, prípadne upravia aj tlak na valček a neustále sledujú reakciu pokožky na ošetrenie. Ďalšou dôležitou otázkou je dodržanie dostatočnej hygieny pri ošetrení. Valčeky sú jednorazové a ich opakované použitie sa neodporúča. Mohla by sa nimi rozniesť infekcia aj u ľudí, u ktorých na koži žiadne prejavy infekcie (napr. hnisané vyrážky) nevidieť. Tlak na valček je tiež dôležitý faktor. Pri nadmernom tlaku sú vzniknuté ranky väčšie, čo umožňuje ich infekciu aj neskôr po zákroku. Pri priveľkom tlaku alebo opakovanom použití (keď sa otupia) hrozí, že otáčavým pohybom dôjde až k vytrhávaniu drobných kúskov kože. To je tiež dôvod, prečo mnohí lekári uprednostňujú mikroihličkovanie prístrojmi pripomínajúcimi pero, keď ihla vybieha kolmo na povrch kože.

Ako sa používajú

Pred použitím treba vybrať dĺžku ihiel a ich hustotu podľa typu pleti. Hrubšia pleť s rozšírenými pórmi si vyžaduje dlhšie ihličky. Pleť treba pred zákrokom nielen vyčistiť, ale aj vydezinfikovať. Niektorí výrobcovia odporúčajú aj nanesenie anestetického krému na 15 minút pred zákrokom. Väčšinou to však pri domácom použití nie je potrebné. Ak výrobca nedodáva, dajú sa aj inde zakúpiť špeciálne séra, ktoré sa môžu kombinovať s dermarollerom. Sérum sa nanesie na pleť a potom sa prejde valčekom v rôznych smeroch. Smery pohybu sú najčastejšie od stredu von a aj zdola hore, prípadne diagonálne. Počet prejdení však závisí aj od počtu ihiel na valčeku a mal by ho uviesť výrobca. Ihličky aj vpichy po nich spôsobia, že aktívne látky zo séra preniknú hlboko do kože. Ideálne sú séra s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá výborne hydratuje pleť. Môžu však obsahovať aj špeciálne zamerané aktívne látky, napr. proti pigmentáciám alebo proti striám. Mali by byť sterilné, aby nehrozila infekcia kože po ich použití. Musia byť tiež nedráždivé. Neodporúčame experimentovať s prípravkami s obsahom kyselín (napr. AHA) alebo retinoidov, ktoré môžu pleť výrazne podráždiť až do podoby pľuzgierov. Pleť s príznakmi infekcie (napr. akné, herpes atď.), keď vidieť hnisavé vyrážky, uzly, pľuzgiere, sa dermarollerom nikdy neošetruje!

Dermaroller je jediná z tu uvedených domácich ošetrovacích metód, ktorú našim pacientkam neodporúčame. Ak si totiž kúpia prístroj spĺňajúci podmienky domáceho použitia (podľa amerického úradu FDA smú mať ihly narúšajúce len rohovú vrstvu), nedosiahnu výraznejší účinok a skôr ich to odradí od profesionálneho zákroku. Ak si na internete nájdu aj valčeky osadené dlhšími ihlami, riskujú infekciu, zhoršenie pleti, tvorbu pozápalových pigmentácií aj jaziev. Neodborné zásahy do celistvosti pleti v sebe skrývajú také veľké riziko, že pred nimi treba varovať. Na druhej strane dermarollery s ihličkami zasahujúcimi len do rohovej vrstvy v kombinácii s vhodnými sérami môžu byť aj v domácich podmienkach dobrými pomocníkmi.

Prístrojov na domáce ošetrovanie pleti je veľa druhov, takže výber tých správnych typov od spoľahlivých výrobcov nie je ľahký. Úplne najdôležitejšie sú pravidelnosť a častosť ich používania. Veľké očakávania tu tiež nemajú svoje miesto. V tomto článku sú uvedené len niektoré z nich, ďalšie budú nasledovať.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava