Ionoforéza alias „galvanická žehlička“

Ionoforéza alias „galvanická žehlička“

Ionoforéza patrí medzi najstaršie prístrojové metódy v kozmetike, takže je veľmi rozšírená, známa a dobre zdokumentovaná. Z medicíny je jej prvé použitie známe z roku 1908, keď nemecký vedec Wirtz prvýkrát skúmal očnú ionoforézu na liečbu poškodení rohovky. V kozmetike sa však objavila už skôr, ako metóda na bielenie pigmentových škvŕn v roku 1903 (obr. 1). Niekedy sa tiež nesprávne nazýva iontoforéza z anglického iontophoresis. Je to metóda na zvýšenie prestupu aktívnej látky cez kožu alebo do kože pomocou jednosmerného elektrického prúdu. Takže okrem sonoporácie a elektroporácie je to ďalšia metóda na prekonanie bariérovej funkcie kože, teda na bezihlovú aplikáciu aktívnych molekúl do pokožky až kože.

obr. 1

Prístroj na ionoforézu sa niekedy nazýva aj galvanická žehlička. Galvanický je pojem odvodený od talianskeho fyzika Galvaniho, ktorý skúmal účinky prúdu na biologické štruktúry v 18. storočí. Slovo galvanický znamená elektrochemický a väčšinou sa viaže k prúdu alebo článku. V tomto prípade v galvanickom článku vzniká chemickou reakciou jednosmerný, stály prúd. Druhá časť pomenovania vychádza zrejme z tvaru a zo spôsobu pohybu aplikátora po koži a je veľmi zavádzajúca, pretože nič nežehlí (a už vôbec nenaparuje). Pre jednoduchosť a nízku cenu je ionoforéza pomerne obľúbenou metódou v kozmetických salónoch.

Prémiový obsah
Zvyšok tohoto článku patrí k prémiovému obsahu časopisu. Ak máte heslo pre prístup k nemu, zadajte ho do nasledovného políčka. Ak heslo nemáte, môžete si ho kúpiť za symbolickú cenu. Napíšte nám e-mail na jurackova.emilia@gmail.com, nezabudnite uviesť, o ktorý článok máte záujem.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava