Je možné zlepšiť vzhľad jazvy
Dobrou voľbou je používanie prípravku contractubex
Jazva ako výsledok zahojenia rany
Jazva sa vytvára ako následok násilného porušenia kože, ktoré je spôsobené úrazom rôzneho pôvodu alebo chirurgickým zákrokom. Poškodenie kože môže nastať rôznymi spôsobmi. Mechanicky, a to narazením alebo odretím, porezaním alebo pichnutím, tiež výstrelom alebo poštípaním. Ťažšie poškodenia spôsobuje nadmerná teplota, ktorá môže zapríčiniť obarenie alebo popálenie, a naopak veľmi nízka teplota spôsobuje omrzliny. Silné chemické látky, či už kyseliny, alebo zásady, spôsobujú poleptanie, ktoré sa tiež hoja jazvou. Jazvami sa hoja aj rany spôsobené intenzívnym radiačným žiarením. Niektoré infekcie môžu rozložiť postihnuté tkanivo a hojiť sa neuspokojivými, kozmeticky veľmi rušivými jazvami. Jazvy sa môžu vytvoriť aj po očkovaní, pri nadmernom napätí v podkožnom tkanive a tiež pri akné.
Hojenie rany
Za normálnych okolností sa rana hojí procesmi, ktoré vedú k uzavretiu rany v čo najkratšom čase. V mieste rany sa rozmnožujú bunky, ktoré tvoria kolagén, základnú hmotu vypĺňajúcu ranu. Červenú farbu jazvy spôsobujú pomnožené drobné cievky, ktoré umožňujú hojenie poškodeného tkaniva. Červenosť sa postupne stráca a prechádza do bielej. Farba jazvy často zostáva bledšia ako okolie. Hoci má kolagén v jazve silnú ťažnú silu, dosahuje len asi 80 % pôvodnej sily. Tkanivo jazvy je na začiatku tuhé, potom za nejaký čas zmäkne. Jazva nemá kožné súčasti, ako sú vlasy, mazové žľazy a potné žľazy. Počas hojenia svrbí, čo vyvoláva prítomný histamín. Úplná regenerácia rany je možná len v prípade, ak je poškodená iba pokožka, napríklad v prípadoch povrchového oškretia alebo povrchovej dermabrázie.
Normálne jazvy
Normálna jazva je plochá, má podobnú farbu a štruktúru ako okolitá koža a nachádza sa v úrovni kože. Najprv má ružovočervenú farbu, ktorá postupne bledne. Jazvy sa pomaly strácajú, toto však trvá niekoľko rokov. Častejšie jazvy nezmiznú vôbec. Slnenie spôsobuje stmavnutie jazvy oproti najbližšiemu okoliu, ktoré dlhodobo pretrváva.
Hypertrofické jazvy a keloidy
Hypertrofická jazva predstavuje tuhú jazvu, ktorá vystupuje nad úroveň kože, ale zostáva v kontúrach pôvodnej rany.
Keloid rastie tiež nad úrovňou kože, ale rastie za hranice jazvy. Niekedy má nepravidelný tvar.
Hypetrofické jazvy na rozdiel od keloidov sa po istom čase pomaly splošťujú. Na rozdiel od keloidov sa hypertofické jazvy po chirurgickom odstránení zhoja v úrovni kože.
Hypertrofická jazva sa po operácii vyskytne približne u 36 – 68 % pacientov, po popálení u 33 –91 % postihnutých, a to v závislosti od hĺbky popálenia.
Miesta tela, kde je zvýšené napätie kože, sa stávajú najčastejším výskytom keloidov a hypertrofických jaziev. Sú to predná strana hrudníka, najmä nad hrudnou kosťou, na chrbte, pleciach, končatinách, ale aj na ušných lalôčikoch a na brade.
Existuje genetická predispozícia na tvorbu keloidov, aj keď sa zatiaľ nezistil žiaden gén, ktorý zodpovedá za ich tvorbu.
Jazvy z natiahnutia kože – strie
Strie sú pruhovité jazvy, spočiatku ružovej farby s purpurovým nádychom. Postupne sa farba mení na belavú, stávajú sa atrofickými, sú uložené nižšie ako okolitá koža a sú jemnejšie.
Vznikajú v dôsledku rýchleho nárastu podkožného tkaniva. Koža stráca svoju pružnosť pre nadmerný ťah a praská, pretože elastické tkanivo v podkoží sa oslabuje. Tento dej sa prirovnáva ku gumovému alebo elastickému remeňu, ktorý sa naťahuje až do určitého bodu a potom stráca pružnosť.
Typickým miestom vytvorenia strií je brucho, prsia, bedrá, stehná, sedacia časť, plecia, horné končatiny, no môžu sa vytvoriť aj na iných miestach.
Najčastejšie vznikajú strie v tehotenstve. Ak sa strie nevyskytnú v priebehu prvej gravidity, môžu sa vytvoriť v priebehu nasledujúcej. Postihujú obe pohlavia, najmä obéznych jedincov, ale aj tých, ktorí menia výrazne svoju telesnú hmotnosť v krátkom časovom rozmedzí, napríklad v období puberty alebo ranej dospelosti, keď dochádza k rýchlemu rastu. Môžu sa vytvárať aj u kulturistov alebo u iných športovcov, u ktorých nastáva rýchly nárast telesnej hmotnosti. Môžu sa vytvoriť aj pri dlhodobom užívaní niektorých liekov, napríklad kortikosteroidov, ale aj pri ich lokálnom používaní vo forme mastí alebo krémov. Suchá koža je viac náchylná na tvorbu strií, pretože má menšiu pružnosť ako mastná koža.
Contractubex – nová moderná liečba jaziev
Novú nádej v liečbe jaziev predstavuje používanie nového prípravku, Contractubex gélu, ktorý umožňuje zdravé a rýchle hojenie jaziev rôzneho pôvodu do esteticky prijateľného vzhľadu.
Účinné látky Contractubexu
Contractubex predstavuje vhodnú kombináciu aktívnych látok v prípravku. Podporuje fyziologické hojenie jaziev rôzneho pôvodu. Významne zasahuje do tvorby jazvy a zlepšuje jej štruktúru a elasticitu. Jeho význam vystupuje do popredia najmä pri liečbe hypertrofických jaziev a keloidov, kde dochádza k nadmernej tvorbe kolagénu. V liečbe týchto kozmeticky rušivých jaziev je veľkou výhodou, že v normálnej koži nevplýva na tvorbu kolagénu, pôsobí len v mieste jeho nadmernej tvorby. Má dobré liečebné účinky a pôsobí tiež profylakticky.
Cibuľový extrakt sa používal už v tradičnej medicíne. Jeho účinok je výsledkom interakcie jednotlivých súčastí, ktoré pôsobia protizápalovo, protialergicky a protibakteriálne. Znižuje nadmernú tvorbu tkaniva jaziev pri vytváraní hypertrofickej jazvy alebo keloidu. Produkt nepáchne ako cibuľa, ale má vôňu ako jemná ružová voda.
Heparín
Heparín prechádza cez pokožku do podkožného tkaniva, kde pôsobí protizápalovo, znižuje opuch a pôsobí regeneračne na postihnuté tkanivo, ktoré sa hojí jazvou. Brzdí aj tvorbu kolagénu.
Alantoín
Alantoín podporuje hojenie, štiepi keratín na povrchu pokožky, zvyšuje hydratáciu kože, čím vplýva na vytvorenie hladkej elastickej jazvy, a znižuje pocit svrbenia, ktorý sa spája s tvorbou jaziev.
Na liečbu Contractubexom sú vhodné jazvy rôznorodého pôvodu
Vhodný je najmä po popálení, po chirurgických zákrokoch, po zákrokoch plastickej chirurgie a inom korektívnom zákroku, po laserovej liečbe, po dermabrázii, po očkovaní, po akné, v liečbe strií. Prípravok je vhodný na liečbu hypertrofických jaziev a keloidov. Pomocou ionoforézy sa používa na liečbu skrátenia šliach.
V mieste, kde sa keloidy a hypertrofické jazvy vyskytujú častejšie (ako je uvedené vyššie), sa v prípade poranenia odporúča profylaktické používanie Contractubexu.
Kozmeticky rušivé jazvy sa vyvíjajú v mieste operačnej jazvy počas prvých 6 až 8 týždňov po zhojení kožného povrchu rany, preto je vhodné podávať prípravok nie neskôr ako 4 týždne po operácii.
Dĺžka jazvy sa vplyvom Contractubexu nemení, zlepšuje sa šírka jazvy, farba jazvy, typ jazvy a kvalita novovytvoreného tkaniva.
Kedy podávať Contractubex
Prípravok sa začne podávať niekoľko dní po uzatvorení rany. Približne 8 – 10 dní potom, ako sa rana začala uzatvárať.
Dokedy podávať Contractubex
Pokiaľ sa neukončí vytváranie jazvy, čo je približne 6 mesiacov. V prípade potreby až do jedného roka u jaziev, ktoré majú zvýšené napätie, nachádzajú sa nad kĺbmi, a u jaziev po popáleninách.
Staršie tvrdé jazvy
Odporúča sa kombinovať liečbu Contractubexom s tlakovým obväzom (elastický obväz), čo zvyšuje jeho účinnosť, prípadne v oklúzii s polyetylénovou fóliou.
Jazvy postihujúce veľké oblasti
Pri veľkých jazvovitých oblastiach je vhodné navodiť zmäknutie jazvovitého tkaniva pomocou teplej kompresie a potom natrieť v tenkej vrstve, vmasírovať prípravok a nechať pôsobiť cez noc.
Jazvy na rukách, lakťoch a nohách
Na tento typ jaziev sa odporúčajú kúpele. Vytlačí sa trochu prípravku do vlažnej vody a jazvu kúpeme dlhší čas.
Gélová forma prípravku sa dobre toleruje a je vhodná pre dospelých aj pre deti. Odporúča sa aj v liečbe malých detí, môže sa používať počas tehotenstva a počas dojčenia. Deti s rodinnou predispozíciou na tvorbu keloidov majú sklon vytvoriť takéto jazvy niekoľko mesiacov po popálení, prípravok je preto vhodný podávať profylakticky.
Okluzívnu liečbu je vhodné použiť na viac ako 10 hodín denne, čo významne zlepšuje liečebný účinok. Contractubex je vhodný aj na liečbu keloidov, ktoré trvajú dlhšie ako 1 rok. Čím skôr sa liečba prípravkom začne, tým lepšie účinkuje.