Kožné výplne, sú všetky rovnaké?
Snom mnohých žien, ale i mužov je vyzerať mladšie, krajšie. Tento trend vyplýva nielen z určitej márnomyseľnosti po videní sa v zrkadle, v ktorom náš obraz pred pár rokmi vyzeral predsa len lepšie, ale aj potreba držať krok s mladšími kolegami v práci, keďže vek do dôchodku sa neustále predlžuje. Napriek túžbe vyzerať lepšie nie každý chce podstúpiť chirurgický zákrok.
V posledných rokoch pozorujeme nový pohľad na rejuvenizáciu tváre pomocou výplní. Tieto zmeny prebiehajú veľmi rýchlo. Veď len nedávno pred dvomi či tromi rokmi sme pri používaní kožných výplní mysleli veľmi simplexne, pretože sme nimi vypĺňali iba hlboké nosovoústne ryhy, vrásky, vpadnuté jazvy, zväčšovali pery. V súčasnosti je esteticko- korektívny prístup založený na anatomických zmenách tváre v dôsledku veku a pochopení, že pre zlepšenie výzoru a tým omladenie tváre je nevyhnutné doplniť jej strácajúci sa objem. Ak zväčšujeme objem v jej horných častiach, následne môžeme pozorovať aj zmeny v jej stredných a dolných oblastiach.
Na dopĺňanie stratených objemov na tvári, rukách sa najčastejšie používajú gély s obsahom kyseliny hyalurónovej, tzv. vstrebateľné výplne, ktoré v koži vydržia 9 – 12 mesiacov. Môžu byť rôznej kvality podľa lokality, kam sa aplikujú, ako i podľa krajiny pôvodu. Podľa miesta aplikácie môžu byť veľmi husté, ak ich aplikujeme do líc a lícnych kostí, kde potrebujeme zväčšiť objem, do pier sú vynikajúce výplne vyrobené špeciálne do tejto lokality, ako je napr. Stylage lips s obsahom lokálneho anestetika lidokaínu, ktorého prítomnosť v géli zmierňuje bolestivosť zákroku. Materiál v perách ani necítite a, čo je podstatné, v perách sa netvoria guľôčky. Ďalší vynikajúci materiál určený aj pre precilivených pacientov, alergikov je biovýplň Medifeel. Je to jediná výplň tohto druhu na našom trhu. Čo sa týka krajiny pôvodu a výrobcu, výbornú kvalitu majú výplne vyrábané v Európe. Výplne vyrábané mimo EÚ, napr. v Izraeli, môžu mať kratší čas vstrebávania, teda vydržia v danej ošetrenej lokalite kratšie.
Ďalšou novinkou pri aplikácii výplní je používanie tupých kanýl. Výhodou tejto techniky je menšie riziko vzniku komplikácií, akými sú vznik modrín, nekrózy po aplikácii výplne do cievy. Použitie tupých kanýl je tiež šetrnejšie pre pacienta a zákrok nie je bolestivý. Pacient pociťuje vpichnutie ihlou, ktorou si robíme otvor pre kanylu, a potom iba tlak pri natláčaní výplne.
Aplikácia kožných výplní patrí do rúk lekára, ktorý pozná anatómiu danej oblasti a vie, ktoré miesta sú nebezpečné, aby nevznikli komplikácie. To, že podávanie výplní do kože môže viesť ku komplikáciám, sa prezentuje na medzinárodných kongresoch a boli publikované prípady, keď po neodbornej aplikácii došlo k oslepnutiu pacienta.