Liečivé konope v kozmetike
Semená konopy siatej (Cannabis sativa) obsahujú v priemere do 35 % mastný olej, ktorý sa získava zo semien lisovaním. Mnohoročným šľachtením tejto teplomilnej, už v dávnej minulosti známej rastliny boli maximálne potlačené psychoaktívne obsahové látky tohto oleja pre využitie v kozmetike. Je jedným z najcennejších rastlinných olejov, ktorý obsahuje až 80 % nenasýtených mastných kyselín s protizápalovými, regeneračnými, zvláčňujúcimi vlastnosťami, ktoré podporujú pružnosť a odolnosť pokožky. Rastlinný olej je známy vysokým obsahom dôležitej nenasýtenej mastnej kyseliny gama-linolénovej (omega-6 mastnej kyseliny) a spolu so spektrom ďalších omega-6 a omega-3 nenasýtených mastných kyselín ho zaraďujeme k najhodnotnejším a najzdravším rastlinným olejom popri olivovom. Práve pre tento obsah sa ako účinné obsahové látky v tomto oleji uvádzajú pri zápalových kožných ochoreniach, ako sú ekzémy, atopická dermatitída, psoriáza, jazvy na koži a poruchy hormonálnej rovnováhy.
Pomer omega-6 mastných kyselín (s kyselinou linolovou) k omega-3 mastným kyselinám (s príkladom kyseliny alfa-linolénovej) je 3 : 1 a je teda veľmi podobný pomeru 4 : 1, ktorý je fyziologicky odporúčaným pomerom mastných kyselín, lebo zodpovedá správnej rovnováhe týchto kyselín v organizme, a práve konopný olej má ideálne predpoklady na liečbu kožných ochorení, ale aj využitie v kozmetike. Ďalšou veľmi zaujímavou mastnou kyselinou tohto oleja je kyselina stearová (omega-3 mastná kyselina), ktorá je významnou látkou pri tvorbe prostaglandínov (hormónov). K sprievodným obsahovým látkam patria aj fytosteroly, z ktorých najznámejším je beta-sitosterol, významná zložka bariérovej funkcie kože, ktorá sa podieľa na znižovaní transepidermálnej straty vody a udržuje intaktnú lipidovú vrstvu kože. Zelená farba tohto oleja hovorí o prítomnosti chlorofylu, ktorý má významné antibakteriálne, protizápalové a detoxikačné účinky. V starostlivosti o pokožku nemožno zabúdať ani na veľké množstvo vitamínov: A, B skupiny, C, D a vitamínu E (súborne označovaného ako tokoferoly, hlavne prítomným gama-tokoferolom), karotenoidov a lecitínu. Súbor týchto obsahových látok napomáha dobrému vstrebaniu, regenerácii pokožky, zjemneniu, k podporeniu elasticity a k zníženiu tvorby vrások v kozmetických výrobkoch, vrátane použitia po opaľovaní.
Kozmetické využitie
Protizápalové účinky sa využívajú aj pri kožných ochoreniach, ako je atopická pokožka, pre obsah kyseliny gama-linolénovej, ktorá je prítomná aj v borákovom, pupalkovom oleji a v oleji z čiernych ríbezlí, a v niektorých riasach, ktoré sa používajú v praxi. Dôležitá alfa-linolénová kyselina prepožičiava konopnému oleju regeneračné vlastnosti, pri problémoch s extrémne suchou pokožkou a pri ekzémoch v doplnkovej liečbe, ale aj na každodennú starostlivosť na tvár i pokožku celého tela. Konopný olej profituje aj v patentovo chránených receptúrach spolu v kombináciách s inými rastlinnými olejmi, napr. avokádovým, mandľovým, arganovým používanými v kozmetike, ktoré potenciujú účinky nenasýtených mastných kyselín, ale aj stabilizujú konopný olej. Tento olej dobre toleruje normálna, senzibilná aj suchá až atopická pokožka, kožu posilňuje a chráni, je vhodný na dlhodobú (niekoľkomesačnú) starostlivosť, chráni ju pred vonkajším vplyvom, navracia pokožke pružnosť a hydratáciu. Olej z konopných semien podporuje aj funkciu imunitného systému, znižuje symptómy, ako je suchosť a svrbenie pri kožných problémoch. Regeneračný krém, konopný balzam a konopné pleťové a telové mlieko pre jemnú, vláčnu pokožku môže pomôcť aj zmierniť prejavy ekzému. Rovnako môže byť prítomný v šampónoch alebo sprchovacích géloch. Konopný olej možno používať aj ako blahodarne pôsobiaci masážny olej a má aj vnútorné všestranné využitie v teplej i studenej kuchyni, napr. do šalátov.
Konopný olej – odpoveď prírody na mnoho problémov
Konopný olej pomáha pri mnohých zdravotných problémoch a ochoreniach. Pri kožných problémoch esenciálne mastné kyseliny pôsobia priaznivo na bunkové membrány, sú účinné na základe klinických štúdií aj proti baktériám, plesniam i vírusom, organizmus si ich nedokáže sám vyrobiť, preto musia byť dodávané z vonkajších zdrojov (formou výživy, výživovými doplnkami, alebo zvonka podávané v kozmetických výrobkoch). Konopný olej obsahuje vyvážený pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín pre organizmus v pomere 3 : 1, čo je najlepší pomer a kombinácia mastných kyselín pre ich účinky v organizme. Olej pôsobí priaznivo pri srdcovo-cievnych ťažkostiach, proti zápalom a artritíde, pre fungovanie nervovej sústavy, imunitného systému a v neposlednom rade pri kožných ochoreniach.
Veľkou devízou za studena lisovaného konopného oleja s vysokým obsahom prírodných obsahových látok z kontrolovanej ekologickej produkcie a v požadovanej čistote z kvalitných odrôd je jeho použitie vo výžive zvnútra a na kožu zvonka. Bioaktívne obsahové látky sú predpokladom na tvorbu hormónov, ktoré môžu spomaľovať starnutie, a spolu s dôležitým spektrom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín v zodpovedajúcej koncentrácii s protizápalovými účinkami podporujú ochranné funkcie kože a prinášajú zvlášť povzbudivé výsledky v starostlivosti o extrémne suchú, citlivú a dehydratovanú pokožku.
Sila prirodzenej regenerácie konopnou kozmetikou, zvlášť pokiaľ nás trápi extrémne suchá, podráždená, zatvrdnutá pokožka, ekzémy, atopická dermatitída, je prospešnou voľbou používania konopného oleja. Nedostatok bioaktívnych obsahových látok v organizme a v koži, prítomných v tomto oleji, je jednou z príčin množstva civilizačných ochorení, okrem vnútorného používania ho možno používať v rámci pravidelnej starostlivosti o pokožku vtieraním do kože, masážami ju tento olej pomáha regenerovať, zachovať jej pružnosť, obnoviť prirodzený lipidový filter. Konopný olej stimuluje prirodzené funkcie buniek a vnútrobunkové okysličovanie, redukuje vrásky, reguluje tvorbu kožného mazu a má antiseptické účinky.
Nenasýtené mastné kyseliny v konopnom oleji sú bioaktívne, svojím zložením sú najviac podobné lipidom ľudského tela, čo je ideálnym predpokladom ich používania v praxi. Obsahové látky stimulujú prirodzené funkcie buniek, sú silným antioxidantom, neutralizujú voľné radikály a chránia tkanivo pred vonkajšími vplyvmi. Majú ochrannú funkciu, zjemňujú štruktúru pokožky, vracajú pleti vitalitu, celkovo ju zjasňujú, redukujú vrásky. Antioxidačné látky pomáhajú zachovať štruktúru bunkových membrán, spomaľujú procesy starnutia.