Liečivé konope v kozmetike

Liečivé konope v kozmetike

Semená konopy siatej (Cannabis sativa) obsahujú v priemere do 35 % mastný olej, ktorý sa získava zo semien lisovaním. Mnohoročným šľachtením tejto teplomilnej, už v dávnej minulosti známej rastliny boli maximálne potlačené psychoaktívne obsahové látky tohto oleja pre využitie v kozmetike. Je jedným z najcennejších rastlinných olejov, ktorý obsahuje až 80 % nenasýtených mastných kyselín s protizápalovými, regeneračnými, zvláčňujúcimi vlastnosťami, ktoré podporujú pružnosť a odolnosť pokožky. Rastlinný olej je známy vysokým obsahom dôležitej nenasýtenej mastnej kyseliny gama-linolénovej (omega-6 mastnej kyseliny) a spolu so spektrom ďalších omega-6 a omega-3 nenasýtených mastných kyselín ho zaraďujeme k najhodnotnejším a najzdravším rastlinným olejom popri olivovom. Práve pre tento obsah sa ako účinné obsahové látky v tomto oleji uvádzajú pri zápalových kožných ochoreniach, ako sú ekzémy, atopická dermatitída, psoriáza, jazvy na koži a poruchy hormonálnej rovnováhy. 

Pomer omega-6 mastných kyselín (s kyselinou linolovou) k omega-3 mastným kyselinám (s príkladom kyseliny alfa-linolénovej) je 3 : 1 a je teda veľmi podobný pomeru 4 : 1, ktorý je fyziologicky odporúčaným pomerom mastných kyselín, lebo zodpovedá správnej rovnováhe týchto kyselín v organizme, a práve konopný olej má ideálne predpoklady na liečbu kožných ochorení, ale aj využitie v kozmetike. Ďalšou veľmi zaujímavou mastnou kyselinou tohto oleja je kyselina stearová (omega-3 mastná kyselina), ktorá je významnou látkou pri tvorbe prostaglandínov (hormónov). K sprievodným obsahovým látkam patria aj fytosteroly, z ktorých najznámejším je beta-sitosterol, významná zložka bariérovej funkcie kože, ktorá sa podieľa na znižovaní transepidermálnej straty vody a udržuje intaktnú lipidovú vrstvu kože. Zelená farba tohto oleja hovorí o prítomnosti chlorofylu, ktorý má významné antibakteriálne, protizápalové a detoxikačné účinky. V starostlivosti o pokožku nemožno zabúdať ani na veľké množstvo vitamínov: A, B skupiny, C, D a vitamínu E (súborne označovaného ako tokoferoly, hlavne prítomným gama-tokoferolom), karotenoidov a lecitínu. Súbor týchto obsahových látok napomáha dobrému vstrebaniu, regenerácii pokožky, zjemneniu, k podporeniu elasticity a k zníženiu tvorby vrások v kozmetických výrobkoch, vrátane použitia po opaľovaní.

Kozmetické využitie

Protizápalové účinky sa využívajú aj pri kožných ochoreniach, ako je atopická pokožka, pre obsah kyseliny gama-linolénovej, ktorá je prítomná aj v borákovom, pupalkovom oleji a v oleji z čiernych ríbezlí, a v niektorých riasach, ktoré sa používajú v praxi. Dôležitá alfa-linolénová kyselina prepožičiava konopnému oleju regeneračné vlastnosti, pri problémoch s extrémne suchou pokožkou a pri ekzémoch v doplnkovej liečbe, ale aj na každodennú starostlivosť na tvár i pokožku celého tela. Konopný olej profituje aj v patentovo chránených receptúrach spolu v kombináciách s inými rastlinnými olejmi, napr. avokádovým, mandľovým, arganovým používanými v kozmetike, ktoré potenciujú účinky nenasýtených mastných kyselín, ale aj stabilizujú konopný olej. Tento olej dobre toleruje normálna, senzibilná aj suchá až atopická pokožka, kožu posilňuje a chráni, je vhodný na dlhodobú (niekoľkomesačnú) starostlivosť, chráni ju pred vonkajším vplyvom, navracia pokožke pružnosť a hydratáciu. Olej z konopných semien podporuje aj funkciu imunitného systému, znižuje symptómy, ako je suchosť a svrbenie pri kožných problémoch. Regeneračný krém, konopný balzam a konopné pleťové a telové mlieko pre jemnú, vláčnu pokožku môže pomôcť aj zmierniť prejavy ekzému. Rovnako môže byť prítomný v šampónoch alebo sprchovacích géloch. Konopný olej možno používať aj ako blahodarne pôsobiaci masážny olej a má aj vnútorné všestranné využitie v teplej i studenej kuchyni, napr. do šalátov.

Konopný olej – odpoveď prírody na mnoho problémov

Konopný olej pomáha pri mnohých zdravotných problémoch a ochoreniach. Pri kožných problémoch esenciálne mastné kyseliny pôsobia priaznivo na bunkové membrány, sú účinné na základe klinických štúdií aj proti baktériám, plesniam i vírusom, organizmus si ich nedokáže sám vyrobiť, preto musia byť dodávané z vonkajších zdrojov (formou výživy, výživovými doplnkami, alebo zvonka podávané v kozmetických výrobkoch). Konopný olej obsahuje vyvážený pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín pre organizmus v pomere 3 : 1, čo je najlepší pomer a kombinácia mastných kyselín pre ich účinky v organizme. Olej pôsobí priaznivo pri srdcovo-cievnych ťažkostiach, proti zápalom a artritíde, pre fungovanie nervovej sústavy, imunitného systému a v neposlednom rade pri kožných ochoreniach.

Veľkou devízou za studena lisovaného konopného oleja s vysokým obsahom prírodných  obsahových látok z kontrolovanej ekologickej produkcie a v požadovanej  čistote z kvalitných odrôd je jeho použitie vo výžive zvnútra a na kožu zvonka. Bioaktívne obsahové látky sú predpokladom na tvorbu hormónov, ktoré môžu spomaľovať starnutie, a spolu s dôležitým spektrom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín v zodpovedajúcej koncentrácii  s protizápalovými  účinkami podporujú ochranné funkcie kože a prinášajú zvlášť povzbudivé výsledky v starostlivosti o extrémne suchú, citlivú a dehydratovanú pokožku.

Sila prirodzenej regenerácie konopnou kozmetikou, zvlášť pokiaľ nás trápi extrémne suchá, podráždená, zatvrdnutá pokožka, ekzémy, atopická dermatitída, je prospešnou voľbou  používania konopného oleja. Nedostatok bioaktívnych obsahových látok v organizme a v  koži, prítomných v tomto oleji, je jednou z príčin množstva civilizačných ochorení, okrem vnútorného používania ho možno používať v rámci pravidelnej starostlivosti o pokožku vtieraním do kože, masážami ju tento olej pomáha regenerovať, zachovať jej pružnosť, obnoviť prirodzený lipidový filter. Konopný olej stimuluje prirodzené funkcie buniek a vnútrobunkové okysličovanie, redukuje vrásky, reguluje tvorbu kožného mazu a má antiseptické účinky.

Nenasýtené mastné kyseliny v konopnom oleji sú bioaktívne, svojím zložením sú najviac podobné lipidom ľudského tela, čo je ideálnym predpokladom ich používania v praxi. Obsahové látky stimulujú prirodzené funkcie buniek, sú silným antioxidantom, neutralizujú voľné radikály a chránia tkanivo pred vonkajšími vplyvmi. Majú ochrannú funkciu, zjemňujú štruktúru pokožky, vracajú pleti vitalitu, celkovo ju zjasňujú, redukujú vrásky. Antioxidačné látky pomáhajú zachovať štruktúru bunkových membrán, spomaľujú procesy starnutia.

Doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc.