Nečistá, problematická pleť aj v dospelom veku

Nečistá, problematická pleť aj v dospelom veku

Vaša zákazníčka už dávno nie je vo veku dospievania, ale stále ju trápi akné a problematická pleť?

Akné, bohužiaľ, nepostihuje iba mladú pleť, často dlho trápi aj dospelú a zrelú pokožku. V dospelosti sa príčiny akné líšia od príčin v mladom dospievaní, preto sa treba zákazníčke venovať komplexnejšie a spýtať sa jej aj na životný štýl a zdravotný stav.

Je dôležité pozorovať stav pleti a všímať si, v ktorom štádiu sa stav pokožky zhoršuje. Môžete teda odsledovať, či problém nespôsobuje menštruačný cyklus – predmenštruačný syndróm, prípadne ak sa tvoria trvalé zapálené ohniská, potom hľadať ďalšie príčiny.

U žien sa často vyskytuje hormonálna porucha, napríklad syndróm polycystických vaječníkov. PCOS je vlastne hormonálne ochorenie ženského organizmu, ktoré je výsledkom prevahy mužského pohlavného hormónu v tele nazývaného androgén. Tento hormón je zvyčajne prítomný u žien, ale jeho nadmerné množstvo môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ako napríklad zvýšený rast ochlpenia nielen na končatinách, ale aj na hrudníku alebo dokonca na tvári, a aj pokožka so silným sklonom k akné sa zhoršuje.

Ďalej nemôžeme zabudnúť na vplyv životného prostredia na našu pleť, stravovacie návyky a, samozrejme, genetiku.

V mnohých prípadoch aj vysadenie antikoncepcie spôsobuje telu veľký stres.

Zhoršená pleť a tvorba akné môže pretrvávať ešte aj dlhé mesiace po vysadení antikoncepcie, kým sa hladina hormónov nevráti do normálu.

Jedným z riešení, ktoré môžeme ponúknuť pre tento prípad, je postupné znižovanie dávky antikoncepcie namiesto náhleho vysadenia z jedného dňa na druhý. Je to spôsob, keď nedochádza k prudkému poklesu hormónov, vďaka čomu má organizmus šancu postupne si zvykať na novú situáciu a vyrábať svoje vlastné dávky hormónov. Zákazníčka by to mala, samozrejme, konzultovať so svojím gynekológom.

Často sa stav pleti zhorší práve počas tehotenstva.

Akné počas tehotenstva nie je nič nezvyčajné. Hlavným dôvodom je zvýšenie hormónov v prvom a druhom trimestri. Zvyčajne sa vyskytuje u žien, ktoré mali aj v puberte problematickú pleť.

Liečba akné počas tehotenstva je trošku komplikovanejšia téma, existujú kozmetické prípravky, ktoré sa nemôžu počas tehotenstva z dôvodu rizika poškodenia plodu používať, a taktiež sa neodporúča liečba silnými liekmi proti akné. 

Čo môžeme urobiť my kozmetičky na zmiernenie problémov našej klientky?

Prvým krokom je nastavenie dennej rutiny v starostlivosti o pleť.

Vhodná každodenná starostlivosť zabráni tomu, aby si naša zákazníčka ničila pokožku používaním nesprávnych produktov, čoho následky budeme dávať znova do poriadku my kozmetičky.

Na domácu starostlivosť by sa mali používať výrobky s týmito vlastnosťami:

  • účinné, hĺbkovo čistiace prípravky, ale aby pokožku zbytočne nevysušovali,
  • regeneračné, hydratačné a také, ktoré udržujú hydrolipidovú bariéru pokožky v dobrom stave,
  • znižujú zápalové procesy a majú antibakteriálny účinok,
  • malo by sa myslieť aj na anti-aging, pretože tu sa pracuje už so zrelou pleťou,
  • ďalej by ste sa mali zamerať aj na zosvetlenie pokožky, pretože je veľká pravdepodobnosť, že po zápaloch sa vytvoria pigmentové škvrny.

Účinné látky v INCI, ak hľadáte správny produkt:

  • ichtiol, levanduľový olej, írske morské riasy,
  • šťava z Aloe vera, pantenol, alantoín, biotín, niacínamid,
  • kyselina salicylová, kyselina mliečna, koloidná síra, oxid zinočnatý, pupočník ázijský – asian centella,
  • kyselina hyalurónová, extrakt z rastlinných kmeňových buniek, Q10, skvalán, peptidy,
  • fenyletyl resorcinol, bisabolol, vitamíny C a E, glutatión.

A na základe čoho by sme mali zostaviť plán ošetrenia v kozmetike?

Je dôležité, aby sa nečistá pokožka pravidelne čistila. Ak sa dá, klientka s problematickou pleťou by mala absolvovať hĺbkové čistenie najmenej každé 4 týždne. Môžeme tak poskytnúť pleti komplexné ošetrenie, ktoré potrebuje na zdravé fungovanie.

Počas hĺbkového čistenia treba dôkladne odstrániť komedony, lebo ak sa nevyčistia, budú sa zapaľovať a pleť sa opäť bude zhoršovať. Je veľmi dôležité upozorniť zákazníčku, aby sa doma nevytláčala pred zrkadlom, to sa nikdy neskončí dobre.

Aj do hĺbkového čistenia môžeme veľmi elegantne zahŕňať moderné kozmetické prístroje. Môže sa použiť skin scrubber, napríklad aj v kombinácii s  enzymatickým peelingom, alebo sa dá použiť dermabrázia, napríklad na zjemnenie jaziev, ktoré zostali po akné. Kozmetický naparovač nemôže chýbať v kozmetickom salóne, pretože s jeho pomocou dokážeme pleť zmäkčiť tak, aby sme pokožku mohli vyčistiť ľahšie a šetrnejšie.

Po hĺbkovom čistení je veľmi dôležité pokožku vydezinfikovať, kozmetický ozonizér je v tomto vždy dobrým partnerom, pretože má vynikajúce dezinfekčné účinky.

Ak ošetrujete pleť tehotnej zákazníčke, v tom prípade sa už elektrické prístroje používať nesmú, ale vždy sa nájde vhodná alternatíva. Napr. využite svetelnú terapiu LED lampy. Účinne upokojuje a regeneruje pokožku.

Ak ošetrujeme zrelšiu pleť v dôsledku akné, je dôležité do liečby zahrnúť aj anti-aging efekt, účinok proti starnutiu.

V prípade zrelej pleti je dôležitý aj príjem aktívnych účinných látok – pretože zápal sa musí nielen zmierniť, ale pokožka sa musí aj vyživiť a omladiť.

Tu môžeme znovu použiť elektrické kozmetické prístroje a vpraviť aktívne zložky do hlbších vrstiev kože, takže sa stav pleti zlepší rýchlejšie a efektívnejšie.

Na zapálenej, aknóznej pleti často ostávajú aj po doliečení pigmentové škvrny – hyperpigmentácia v mieste akné bola spôsobená aj UV žiarením na poškodenú pleť. V tomto prípade môžeme začať aplikovať chemický peeling a bieliace, pleť zosvetľujúce kúry.

Veľký výber je aj v použití masiek, keďže môžeme pracovať s niekoľkými typmi. Čoraz viac populárne sú alginátové masky alebo sa na problémovú pokožku dajú použiť gélové masky.

Ošetrenie vždy uzatvárame použitím vhodného krému s UV filtrom. 

Solanie – chemický peeling pred ošetrením
Solanie – chemický peeling po mesiaci a druhom ošetrení