Nepríjemné začervenanie tváre
Liečba podľa najnovších trendov prezentovaných na kongrese v Monaku
Úvod
Rozacea (ružovka) je chronické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým centrálnu časť tváre. Prvé prejavy sa zvyčajne začínajú objavovať po 30. roku života. Základnými prejavmi rozacey sú rozšírené cievky na tvári, ako i začervenanie líc, nosa, brady a čela. Rozacea sa vyskytuje častejšie u ľudí so svetlou pleťou, modrými očami a svetlými vlasmi, ale môže postihnúť kohokoľvek. Porucha je častejšia u žien, no závažnejší priebeh má u mužov. Existujú takisto dôkazy o tom, že rozacea má tendenciu vyskytovať sa v rodinách a môže byť obzvlášť rozšírená u osôb severského alebo východo-európskeho pôvodu.
Aké sú príčiny vzniku rozacey
Príčina vzniku rozacey nie je presne známa, predpokladajú sa rôzne faktory podieľajúce sa na vzniku tohto ochorenia.
Zmeny na úrovni nervového systému
Vedci zistili, že pri rozacei stúpa počet niektorých nervových zakončení v okolí ciev. Nervový systém je úzko spojený s vaskulárnym systémom pri vytváraní typických príznakov. Je zodpovedný za zmenenú reaktivitu krvných ciev na podnety, na ktoré cievy u zdravých nereagujú roztiahnutím sa.
Poruchy tvárových krvných ciev
Pobyt na slnku a vystavenie pokožky ultrafialovému (UV) žiareniu vedie k tvorbe rastového faktora krvných ciev (VEGF), vplyvom čoho sa najmä u ľudí so svetlejšou pleťou viac rozrastajú viditeľné krvné cievy a vznikajú príznaky roza-cey. Preto vystavovanie sa slnečnému žiareniu zhoršuje stav rozacey.
Chronické infekcie
Pri výskyte rozacey vyšetrujeme možné chronické ložiskové infekcie v organizme, ktoré by mohli navodzovať alebo zhoršovať klinický stav. Ide hlavne o chronický zápal zubov, tonzíl, odporúča sa aj vyšetrenie žlčníka.
Prítomnosť roztočov Demodex folliculorum
Na ľudskej tvári sa vyskytuje viacero parazitov, u ľudí s rozaceou sú však premnožené roztoče Demodex folliculorum. Veľa sa diskutovalo o tom, či ich zvýšený počet je príčinou, alebo dôsledkom ochorenia. Ukazuje sa však, že nadmerný počet roztočov Demodex folliculorum môže u ľudí s rozaceou vyvolať imunitnú reakciu alebo že zápal môže byť spôsobený určitými baktériami spojenými s roztočmi.
Dedičnosť
Výskumy naznačujú, že náchylnosť na vznik ochorenia môže byť dedičná, a v súčasnosti prebiehajú ďalšie genetické štúdie.
Ako sa rozacea prejavuje
Rozacea sa prejavuje v troch štádiách:
1. štádium:
Začervenanie tváre
Začervenanie tváre je najbežnejším zo štyroch podtypov ochorenia a postihuje viac ako tri štvrtiny ľudí s rozaceou. Často zažívajú návaly tepla a prechodné alebo trvalé začervenanie tváre. U niektorých pacientov sa objavia aj trvalo rozšírené malé krvné cievy, štípanie a pálenie kože. Najčastejšou vyvolávajúcou príčinou býva zmena teploty pro-stredia, emócie, štipľavé, horúce jedlo či pobyt na slnku.
2. štádium:
Červené alebo hnisavé vyrážky
Pri pretrvávajúcom začervenaní tváre, ale aj bez neho sa môžu u ľudí s rozaceou vytvoriť červené vyrážky (papuly) a hnisavé pľuzgieriky (pustuly). Tie sa vyskytujú v centre tváre.
3. štádium:
Zhrubnutie pokožky nosa
Rozacea sa niekedy prejavuje zväčšením nosa z prebytočného tkaniva. Koža je zhrubnutá a posiata nepravidelnými povrchovými hrboľčekmi, ktoré sa v zriedkavých prípadoch môžu vyvinúť aj v iných oblastiach ako na nose.
Ďalším prejavom rozacey veľmi často bývajú podráždené oči.
Rozacea postihuje,u mnohých pacientov aj oči a môže viesť k ich podráždeniu, svrbeniu, pocitu suchosti a začervenaniu. Ďalšími príznakmi môžu byť aj opuchnuté viečka či jačmeň na oku.
Liečba rozacey
Ako už bolo spomenuté, rozacea je chronické ochorenie, teda liečiť ho vieme, ale príznaky sa po čase objavujú znova. Pri liečbe rozacey sa riadime podľa klinického stavu.
Ak sú prítomné rozšírené cievky ako základný prejav rozacey, odstraňujeme ich cievnym laserom. Treba upozorniť, že toto odstránenie nie je trvalé, pretože cievky sa môžu po čase znovu objaviť.
Difúzne začervenanie je možné riešiť pomocou prístroja IPL, ktorým plošne prechádzame po tvári a následne zjemňujeme začervenanie. Podľa najnovších trendov, ktoré boli prezentované na poslednom anti-aging kongrese v Monaku, je vhodné kombinovať ošetrenie IPL alebo cievnym laserom s následnou aplikáciou botulotoxínu do postihnutej oblasti tváre. Toto ošetrenie zlepší zmenenú reaktivitu ciev.
Je známe, že koža tváre pri rozacey je veľmi citlivá, preto pri aplikácii lokálnych prípravkov používame iba tie, ktoré sú určené na citlivú pleť. Pri výskyte vyrážok je potrebné používať aj chemoterapeutiká (deoxymykoín) alebo antiparazitiká (metronidazol) na ich liečbu. Tie používame vo forme tabliet alebo krémov.
Prevencia
Zásadou pri liečbe rozacey je v letných mesiacoch ochrana pred slnečným žiarením používaním ochranných faktorov 50+. V zimných mesiacoch prispieva k zhoršeniu stavu pokožky používanie sauny. Taktiež strava môže ovplyvňovať stav kože, preto sa pri rozacey neodporúča konzumácia ostrých pokrmov, horúcich a alkoholických nápojov.
Záver
Rozacea je chronické ochorenie, ktoré liečiť vieme, ale vyliečiť nie. Prebieha v niekoľkých štádiách, ale jednotlivé štádiá sa nemusia prejaviť u každého pacienta. U niekoho môže byť celý život prítomné iba začervenanie tváre. Roza-cea je ochorenie ako každé iné a patrí do rúk odborníkov – kožných lekárov.