Ľudmila Piptová – profil

Ľudmila Piptová – profil

V dnešnom  profile vám predstavíme Mgr. art. Ľudmilu Piptovú, ktorá tento rok už po tretí raz obhájila titul Vizážista roka. Jej cesta k tomuto povolaniu, ktorému sa venuje deviaty rok, nebola priamočiara.

Aké boli vaše začiatky?

Vyštudovala som Vysokú školu múzických umení – odbor koncertný a operný spev, kde sme mali aj umelecké maskérstvo, ktoré som potom dlhé roky využívala pri svojich koncertoch v komornom súbore historickej hudby 9. – 17.storočia MUSA LUDENS.

Kedy sa znovu prebudil záujem zdokonaliť sa v tejto oblasti?

Pred deviatimi rokmi som zo zvedavosti absolvovala s priateľkou malé vizážistické školenie a tam ma znovu oslovili farbičky a štetce. Následné kurzy a vzdelávanie, to všetko prebiehalo paralelne s našimi koncertmi, a keď sme pred 4 rokmi oficiálne ukončili činnosť súboru, odvtedy sa naplno venujem vizáži a vlasovému stylingu.

Aj vlasovému stylingu?

Áno. Začínala som s vizážou, no postupne, ako ku mne chodili niektoré klientky s rozpadnutými účesmi rovno od kaderníčky, alebo účes nekorešpondoval s ich typom tváre, rozhodla som sa zdokonaliť v kaderníckej škole aj v tomto odbore a následne sa vzdelávať u tých najlepších – majstrov Slovenska, Európy aj sveta.

S akou kozmetikou pracujete?

Pracujem s profesionálnou kozmetikou určenou pre vizážistov a kaderníkov, pretože s ňou viem docieliť dokonalý mejkap alebo účes, ktorý vydrží veľmi dlho. Ocenia to najmä klientky s problematickou pleťou a tiež dámy, ktoré sa chystajú na ples či svadbu. Zostávajú krásne s neporušeným mejkapom a účesom aj po dlhej pretancovanej noci. Dokonca som mala požiadavku od jednej nevesty, aby jej účes vydržal do druhého dňa po svadbe, keď si chceli zrealizovať svadobné fotografie. A vydržal!

Okrem svadieb a spoločenských udalostí vídame vaše práce v rôznych časopisoch.

Áno, moje práce uverejnili viaceré časopisy. Spolupracujem s mnohými fotografmi, no najčastejšie s výbornou fotografkou a skvelou módnou dizajnérkou Luciou Humer, s ktorou sme získali s témou  Hĺbka krásy 1. miesto ako tím a 2. miesto ako jednotlivec s témou Crazy couture v súťaži Vizáž roka 2016. 

Získali ste mnohé ocenenia. Ktoré je pre vás to naj?

Veľmi si vážim každé jedno ocenenie. Na kurzoch som bola vždy najstaršia a tieto ceny sú dôkazom, že nikdy nie je neskoro začať realizovať svoje sny.  A ktoré ocenenie je pre mňa to naj? Najviac si cením trojnásobné absolútne víťazstvo v súťaži Vizážista roka, a to v r. 2011, 2012 a 2016.

Aké sú vaše ďalšie plány?

Plánov je veľa. Okrem iného organizujem kurzy vizáže, sebalíčenia, farebnej typológie a účesovej tvorby, kde sa delím o všetky poznatky, ktoré som v týchto odboroch získala. Na budúci rok som dostala pozvanie do Sofie, kde budem lektorkou dvojdňového Master classu v oblasti vizáže a s fotografkou Luciou Humer chystáme v Bratislave výstavu našej spoločnej práce pod názvom „Po 40“. Na portrétových fotografiách zachytávame výnimočnosť žien zrelého veku, jedinečnosť každej z nich.

V časopisoch všade okolo nás dávajú do popredia kult mladosti a krásy, ale my chceme poukázať na to, čo má naozaj hodnotu, a to sú práve zrelé ženy, ktoré prežili dobré i zlé a vedia už, čo od života chcú, a tú krásu ich vnútra zachytiť na čiernobielych portrétoch.

Čo by ste poradili našim čitateľkám?

Správne zrealizovaný mejkap je len malá čerešnička na torte, aby ste vyzerali skvelo. Preto, milé dámy, nech pitný režim, dobrý spánok a dôsledná starostlivosť o pleť sa stanú vaším dennodenným rituálom, lebo nezabúdajte na to, že vaša pleť si všetko pamätá, a to, ako budete vyzerať vo vyššom veku, bude záležať len a len na vás.

foto: Lucia Humer, Petr Lukeš

Mgr. art. Ľudmila Piptová