Rozacea nové trendy v liečbe

Rozacea nové trendy v liečbe

 Čo je rozacea a aké sú jej hlavné príznaky?

Rosacea je chronický, neinfekčný zápal pokožky tváre. Líši sa v závažnosti a môže postihnúť líca, bradu, čelo a nos. Menej často môže tiež spôsobiť zápal na pokožke hlavy a na koži na zadnej strane krku alebo na hrudníku.

Rosacea sa často delí na štyri rôzne typy:

  • Typ 1 – cievna rozacea: Červené oblasti kože na tvári, niekedy sú viditeľné drobné cievky.
  • Typ 2 – zápalová rozacea: Okrem začervenania tváre sa vyskytujú aj červené hrčky (papuly) a hnisavé škvrny (pustuly).
  • Typ 3 – fymatózna rozacea: Koža zhrubne a môže byť hrboľatá, najmä na nose.
  • Typ 4 – očná rozacea: Tento typ rosacey vedie k zápalom očí a očných viečok (blefaritída), niekedy bez viditeľných kožných príznakov.

Koža môže byť tiež suchá, trochu opuchnutá, šupinatá a páliť alebo svrbieť. Je citlivejšia a dráždivejšia ako zdravá pokožka.Príznaky rozacey sa môžu veľmi líšiť od človeka k človeku a ľudia majú často kombináciu vyššie opísaných typov. Takže tieto štyri typy majú slúžiť len ako všeobecný návod. Postup liečby bude vždy určovaný najmä vašimi individuálnymi príznakmi a kožnými zmenami. Obr. Rozacea 1. a 2.typ

Rozacea typu 3 a typu 4

Aké faktory môžu prispieť k vzniku rosacey u pacientov?

Presná príčina rozacey nie je jasná, ale pravdepodobne sa na nej podieľajú tieto faktory:

  • Zápalové a imunitné reakcie
  • Zmeny v krvných cievach v koži
  • Genetická predispozícia (vaše gény)
  • Problémy s prirodzenou schopnosťou pokožky chrániť sa
  • Precitlivenosť na niektoré roztoče, ktoré žijú v blízkosti vlasových folikulov (nazývané roztoče Demodex) alebo baktérie

Medzi možné spúšťače vzplanutia rozacey patrí slnečné žiarenie, extrémne teplo alebo chlad a stres.

Dlhodobé užívanie steroidných liekov môže viesť k symptómom podobným rozacey. Ale toto riziko je veľmi nízke, ak sa steroidy používajú správne.

Aké sú dostupné možnosti liečby rosacey a aké sú ich výhody a nevýhody?

Závažnejšie kožné problémy sa dajú liečiť liekmi. Zvyčajne stačí použiť lieky, ktoré si môžete aplikovať na pokožku. Najvhodnejšie lieky budú závisieť od toho, aké príznaky rozacea spôsobuje:

  • Proti začervenanej pokožke je účinný gél s obsahom brimonidínu.
  • Krémy alebo gély na báze liekov kyselina azelaová, ivermektín alebo metronidazol pomáhajú redukovať uzliny a pupienky.

Ak lokálna liečba uzlín a pupienkov dostatočne nepomôže, môžete užívať protizápalové antibiotikum doxycyklín vo forme tabliet.

Symptómy súvisiace s nosom (rinofýma) sa môžu liečiť perorálnymi liekmi alebo chirurgickým zákrokom. To bude závisieť aj od toho, či je koža na nose „iba“ zapálená, alebo sa vám vytvorili viditeľné výrastky.

Ako sa dá rosacea rozlíšiť od iných kožných stavov s podobnými príznakmi?

Hoci rosacea môže spôsobiť hnisavé škvrny na koži, nie je to forma akné. Na rozdiel od akné, rosacea nie je spojená s produkciou príliš veľkého množstva mazu v pokožke.

Dermatológovia špecialisti na kožu Vám  zistia, či máte rosaceu na základe typických zmien vo vzhľade pokožky. Ak je postihnuté aj jedno z vašich očí, zvyčajne je dobré navštíviť aj očného lekára. 

Aká je prevencia prejavov a starostlivosť o pleť

Aby ste zabránili návratu príznakov, odporúča sa dobrá starostlivosť o pleť. To zahŕňa ochranu pokožky pred slnkom, používanie čistiacich prostriedkov bez mydla s nízkym pH a vyhýbanie sa dráždidlám.

Možné dráždivé látky v produktoch starostlivosti o pleť môžu zahŕňať alkohol, gáfor, mentol, mätu, eukalyptus, parfumy, ovocné kyseliny a látky používané na chemický alebo mechanický peeling.

Na umytie tváre je najlepšie použiť vlažnú alebo studenú vodu a potom ju osušiť jemným potieraním uterákom. Ak je voda príliš horúca alebo príliš studená, môže spôsobiť začervenanie pokožky alebo ju zhoršiť.

Ak je vaša pokožka príliš suchá, môžu vám pomôcť zvlhčovače. Zmierňujú tiež svrbenie a zabraňujú popraskaniu pokožky, čo zvyšuje pravdepodobnosť zápalu.

Často je možné zistiť, aké spúšťače sú zodpovedné za vzplanutia. Všeobecne povedané, čokoľvek, čo môže spôsobiť sčervenanie tváre, môže zhoršiť aj rosaceu. Medzi typické spúšťače patria:

  • Alkohol
  • Horúce nápoje
  • Niektoré lieky, napr. lieky, ktoré rozširujú (rozširujú) krvné cievy
  • Horúce korenie a pikantné jedlá
  • Slnečné svetlo
  • Extrémne teploty

Najnovšie trendy v liečbe  rozacey

Ako som už spomínala základným prejavom rozacey sú rozšírené cievky, citlivá pleť, ktorá neznesie hociaké prípravky, začervenanie pleti napr. keď idete zo zimy do tepla tvár horí, lebo reaktivita ciev u pacientov s rozaceu je zmenená, skôr sa rozširujú a reagujú prehnane na podnety , na ktoré cievy zdravých nereagujú. Základom liečby je odstániť rozšírené cievky cievnym laserom. To je potrebné opakovať cca po 2-3 týždňoch podľa počtu cievok. Ak je prítomné začervenannie pleti , veľmi dobrým pomocníkom je IPL, ktoré sa niekoľkokrát opakuje. Ak sú prítomné aj vyrážky je potrebné liečiť lokálnymi prípravkami s obsahom metronidazolu, ak nezaberajú tak celkovo metronidazolom alebo deoxymykoínom. V súčasnosti používam novinku v liečbe rozacey a to botulotoxínové injekcie do oblasti tváre. Pri zväčšenom nose tzv.rhinofyme na odstránenie výrastkov používam CO2 laser. Na domáce ošetrenie odporúčam Protectoderm sérum s obsahomkyseliny hyalurónovej , rutínu a c vitamínu na stiahnutie cievok, Rebaderm ľahký krém na regeneráciu pleti a Heliocare fluid ľahký krém s obsahom SPF 50 , ako maximálnu ochranu pred slnečným žiarením.

Odstraňovanie cievok laserom

Aký je vplyv stresu a emocionálneho stavu na rozaceu a aký vplyv má toto ochorenie na psychiku pacienta?

Hoci je rozacea zvyčajne neškodná, červená tvár alebo nos môže ovplyvniť vašu psychickú pohodu. Nie je nezvyčajné, že sa na vás pozeráte alebo si uvedomíte, že ostatní majú podozrenie, že váš nos môže byť červený, pretože pijete príliš veľa alkoholu. Tieto reakcie sa zvyčajne vyskytujú, pretože rosacea nie je dobre známy stav. Takže môže pomôcť byť otvorený o stave pokožky a povedať svojej rodine, priateľom a kolegom, čo to je.

Ak je začervenanie na tvári veľmi nápadné, môžete ho zakryť pomocou podkladovej bázy alebo korektora šetrného k pokožke. Lekári však neodporúčajú používať mastné alebo mastné prípravky: Tie dráždia pokožku ešte viac, pretože sa ťažšie odstraňujú. Produkty, ktoré majú zelenkastý odtieň, môžu pomôcť, pretože farba vyvažuje začervenanie spôsobené rozaceou. S výberom správnych produktov vám môže pomôcť dermatológ.

Kedy vyhľadať lekára, ak mám podozrenie na vznik rozacey?

Rozacea je kožná diagnóza a liečba jednoznačne patrí do rúk lekára. Kedy ho navštíviť? Keď máte prejavy na tvári vo forme vyrážok , rozšírených cievok a trvalého začervenania tváre.

MUDr.Ružena Sochorová, CSc

Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava