Základné funkcie kože a kozmetické prípravky

Základné funkcie kože a kozmetické prípravky

Vlastnosti a funkcia kože

Koža patrí medzi najväčšie orgány tela (1,8 m², 3,2 – 4,8 kg). Jej základnou funkciou je ochrana organizmu proti mechanickým, chemickým a fyzikálnym vplyvom. Má taktiež imunitnú funkciu, sprostredkúva vonkajšie vylučovanie (CO₂, dusíkatých látok, solí, vody). Nezanedbateľná je jej schopnosť vstrebávania látok z povrchu kože, ako aj vnímanie vonkajších podnetov.

Štruktúra kože

Koža pozostáva z troch hlavných vrstiev vonkajšej pokožky, vnútornej zamše a podkožia. Pokožka je tvorená bunkami (keratinocytmi) a predstavuje účinnú bariéru medzi vnútorným a vonkajším prostredím udržiavanú keratinizáciou, t. j. dorastaním buniek (keratinocytov) zo základnej vrstvy smerom nahor po rohovú vrstvu. Pokožka sa skladá z 5 vrstiev, pričom najvrchnejšia sa nazýva rohová vrstva. Zamša obsahuje cievy, nervy, potné a mazové žľazy, vlasové folikuly, zabezpečuje pružnosť kože prítomnosťou kolagénových a elastických vlákien. V podkožísa nachádzajú hlavne tukové bunky, lymfatické a krvné cievy.

Biológia rohovej vrstvy

Najvrchnejšiu časť pokožky tvorí rohová vrstva. Postupným dorastaním buniek zo základnej (najspodnejšej) vrstvy pokožky  smerom nahor sa tvoria tuky a bielkoviny tvoriace chemickú medzibunkovú hmotu rohovej vrstvy. Rohová vrstva predstavuje 20 radov buniek vyplnených keratínom a medzibunkovou hmotou tvorenou vodou a tukmi

V medzibunkovom priestore sa nachádzajú vo vode rozpustné látky aminokyseliny, pyrolidonkarbolová kyselina, kyselina mliečna, urea atď., ktoré sa nazývajú prirodzené zvlhčujúce faktory (NMF). Pri strate NMF sa znižuje schopnosť rohovej vrstvy viazať vodu.

Zloženie tukov v medzibunkovom priestore sa mení počas dorastania buniek zo základnej vrstvy po rohovú. Znižujú sa fosfolipidy a zvyšuje sa množstvo mastných kyselín, cholesterolu a ceramidov. Zloženie tukov závisí od ročného obdobia a pohlavia (viac ceramidov u žien). Ceramidy esterifikované na kyselinu linolénovú sú znížené v zime a pri alergickom ochorení (atopickej dermatitíde). Obsah a zloženie tukov má význam pre bariérovú funkciu, udržiavanie vody a ošupovanie kože.

Obsah vody v pokožke

Jednou z kľúčových funkcií pokožky je regulácia transepidermálnych strát vody s cieľom udržania optimálnej hydratácie pokožky. Obsah vody v nižších zárodočných vrstvách pokožky je taký ako v živých bunkách – 70 %. Obsah vody v rohovej vrstve závisí od obsahu v nižších vrstvách a vonkajšieho prostredia. Optimálne množstvo vody v rohovej vrstve je 15 – 20 %.

Štrukturálne predpoklady pre obsah vody v pokožke sú keratinizácia – dobre rohovatejúce bb. (28 dní) a dobre vyvinuté medzibunkové priestory s obsahom vodu viažucich látok (NMF). Tukové dvojvrstvymajú štruktúru tekutých kryštálov. Sú tvorené ceramidmi, cholesterolom a mastnými kyselinami, tvoria bariéru voči vyparovaniu vody zvnútra a chránia zárodočné vrstvy pokožky pred vonkajšími škodlivinami.

Faktory znižujúce obsah vody v pokožke  sú vek, vonkajšie prostredie (nízka relatívna vlhkosť prostredia, časté umývanie, v zime studený vietor, suché prostredie spôsobené kúrením alebo počasím),vnútorné poruchy – ochorenia ( atopický ekzém, psoriáza, ichtyóza).

Následkom straty vody dochádza k strate štruktúry tekutých kryštálov tukovej dvojvrstvy, ktorá sa mení na kryštalickú a stráca sa jej pružnosť. Ak sa zmení obsah vody v rohovej vrstve iba o 1 %, významne sa mení pružnosť, voda je zodpovedná za plasticitu rohovej vrstvy. Suchá koža nie je poddajná a pružná, koža praská pri pohyboch tela, vznikajú vrásky, ošupovanie, podráždenie a začervenanie kože. Suchá koža je zraniteľnejšia a citlivejšia na pôsobenie vplyvov vonkajšieho prostredia.

Možnosti obnovenia obsahu vody v pokožke sú zvýšenie vlhkosti vzduchu, pravidelný pitný režim, oklúzia – používanie olejov na natieranie pokožky, kozmetické prípravky so zložením a obsahom látok, ktoré hydratujú a zvláčňujú pokožku

Prípravky s týmito účinkami sa používali v starom Egypte ako liečivo a ako kozmetikum. Používajú sa v dermatológii a v kozmetike na zachovanie a udržanie dobrých funkčných vlastností pokožky. Hlavným cieľom použitia je zvýšenie elasticity rohovej vrstvy zvýšením obsahu vody.

Mechanizmus účinku hydratačných prípravkov spočíva jednak vo zvýšení prieniku vody do medzibunkových priestorov pokožky (kyselina salicylová, deriváty vitamínu A a pod.) alebo vo zvýšení väzby vody v pokožke – látky schopné viazať vodu a nahradiť chýbajúce prirodzené systémy v pokožke.

Vodu viažuce látky sa rozdeľujú na humektanty, čo sú hygroskopické látky so silnou väzobnou kapacitou pre vodu, zostávajú na povrchu kože, viažu vodu krátkodobo, nie sú schopné udržať vodu v suchom prostredí (glycerín, polyetylénglykol a pod.) a moisturizéry (NMF)– pozostávajú z komplexu hygroskopických látok, ako sú aminokyseliny, kys. mliečna, urea a pod., viažu vodu trvalejšie.

Okrem látok s aktívnym vzťahom k väzbe vody majú významnú úlohu v ich účinku fyzikálno-chemické vlastnosti základu.

Základom sú voda a tuky tvoriace emulziu typu o/v (olej vo vode) alebo v/o (voda v oleji).

Tuky môžu byť pôvodu živočíšneho, rastlinného, minerálneho alebo syntetického. Živočíšne tuky sa v priebehu desaťročí menili, napr. lanolín sa dnes už málo používa pre svoj alergický potenciál a vznik kontaktného ekzému. Obľúbené sú rastlinné oleje, napr. olivový, slnečnicový, kokosový. Najpoužívanejším olejom je parafínový olej. Často sa používajú syntetické silikónové oleje. Použitie hydratačných krémov je dôležité v dennej starostlivosti o pleť tváre, pokožku rúk a celého tela. Dobre hydratovaná pokožka a pleť je vláčna, hebká, bez vrások, je menej zraniteľná a odolnejšia voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Z tohto pohľadu je starostlivosť o pokožku rúk nesmierne významná. Pokožka rúk je najčastejšie počas dňa vystavovaná umývaniu, a teda aj nepriaznivému pôsobeniu dráždivých látok. Mydlá majú negatívny vplyv na pokožku tým, že ju odmasťujú, vysušujú, zvyšujú jej pH a znižujú jej prirodzenú obranyschopnosť. Za normálnych okolností je pH kože mierne kyslé 4,5 – 5,5, čo prirodzene zabraňuje pomnožovaniu baktérií a plesní na jej povrchu. Pri zvýšení pH dochádza k zníženiu prirodzenej obranyschopnosti. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že suchá koža, ktorá má vysoké pH, je zraniteľnejšia, ľahšie sa zapáli. Preto v dennej starostlivosti si ruky zaslúžia zvýšenú pozornosť. Odporúča sa po každom umytí rúk ošetriť si ich nemastným, dobre vstrebateľným, hydratačným a regeneračným krémom, ktorý nevytvára pocit mastnoty, regeneruje a udržuje prirodzené vlastnosti pokožky.

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava