Aplikácia kožných výplní na omladenie tváre a rúk
Snom mnohých žien, ale i mužov je vyzerať mladšie, krajšie. Tento trend vyplýva nielen z určitej samoľúbosti po zazrení sa v zrkadle, v ktorom náš obraz pred pár rokmi vyzeral predsa len lepšie, ale aj potreba držať krok s mladšími kolegami v práci, keďže vek do dôchodku sa neustále predlžuje. Napriek túžbe vyzerať lepšie nie každý chce podstúpiť chirurgický zákrok.
V posledných rokoch pozorujeme nový pohľad na rejuvenizáciu tváre pomocou výplní. Tieto zmeny prebiehajú veľmi rýchlo. Veď len nedávno, pred dvomi či tromi rokmi, sme pri používaní kožných výplní mysleli veľmi simplexne, pretože sme nimi vypĺňali iba hlboké nazolabiálne ryhy, vrásky, vpadnuté jazvy, zväčšovali pery. V súčasnosti je esteticko-korektívny prístup založený na anatomických zmenách tváre v dôsledku veku a pochopení, že na zlepšenie výzoru a tým omladenie tváre je nevyhnutné doplniť jej strácajúci sa objem. Ak zväčšujeme objem v jej horných častiach, následne môžeme pozorovať aj zmeny v jej stredných a dolných oblastiach.
Pri porovnávaní chirurgických a nechirurgických zákrokov je súčasný pomer 1 : 5, pričom štatistika pred 5 rokmi bola 1 : 2 alebo 1 : 3. Pacienti preferujú kratší čas na hojenie po zákroku. Zmeny sú spôsobené aj novšími technológiami. Prípravky, ktoré máme k dispozícii v súčasnosti, sú v mnohom odlišné od tých spred 5 rokov. Ak dokážeme dosiahnuť omladenie tváre bez chirurgického zásahu, môžeme povedať, že každý má z toho benefit. V niektorých prípadoch je však namieste iba chirurgický zákrok. Kombináciou chirurgických a nechirurgických zákrokov môžeme ponúknuť celé spektrum omladzovacích zákrokov s možnosťou dosiahnutia najlepších výsledkov.
Aké sú príčiny starnutia tváre?
Jasne viditeľnou zmenou sú zmeny na úrovni podkožného tkaniva. Tieto zmeny sú zapríčinené vonkajšími, ako i vnútornými faktormi podieľajúcimi sa na starnutí kože, akými sú expozícia slnečnému žiareniu, fajčenie, genetika, strata váhy, ktoré vedú k redukcii kolagénových a elastických vlákien, ako i strate podkožného tuku.
Ďalšou príčinou zmien tváre je strata kostnej hmoty počas starnutia, hlavne v oblasti zubov, brady a v centrálnej časti tváre, tým že sa zväčšia očné otvory. V súčasnosti sa pri omladzovaní tváre snažíme nazerať na problematiku starnutia globálne z anatomického pohľadu, a preto sa pri zákrokoch snažíme nahradiť stratu podkožného tuku kožnými výplňami. Doposiaľ sa nevenovala dostatočná pozornosť strate kostnej hmoty, ale v budúcnosti sa predpokladajú korekcie aj v tejto oblasti.
Na dopĺňanie stratených objemov na tvári, rukách sa najčastejšie používajú gély s obsahom kyseliny hyalurónovej, tzv. vstrebateľné výplne, ktoré v koži vydržia 9 – 12 mesiacov.
V súčasnosti sa pri aplikácii výplňových materiálov dopĺňajú najmä stratené objemy. Na omladenie tváre a vypnutie poklesnutých mäkkých tkanív sa dopĺňa objem do oblasti líc, čím sa zmierňujú aj nosovoústne vrásky. Obr. 1. Veľmi častá je oblasť pod očami, kde sa nachádzajú jamy, resp. hlboké kruhy a oči vyzerajú unavené. Obr. 2. Na omladenie rúk sa aplikujú výplne do dorzálnej oblasti rúk na zmiernenie presvitania ciev a doplnenie objemov v jamkách po úbytku tkaniva. Obr. 3.
V súčasnosti sa pri aplikácii výplní používajú tupé kanyly. Výhodou tejto techniky je menšie riziko vzniku komplikácií, akými sú vznik modrín, nekrózy po aplikácii výplne do cievy. Použitie tupých kanýl je tiež šetrnejšie pre pacienta a zákrok nie je bolestivý. Pacient pociťuje vpichnutie ihlou, ktorou si robíme otvor na kanylu, a potom iba tlak pri natláčaní výplne. Aplikácia kožných výplní patrí výlučne do rúk lekára. Je nesmierne dôležité ovládať anatómiu ciev na tvári, pretože pri neodbornom zákroku do oblasti nosovoústnych vrások, kruhov pod očami môže dôjsť k nekróze kože. Najťažšou komplikáciou po aplikácii výplní bolo opísané vo svete oslepnutie. Nehazardujte so zdravím a skrášľujte sa iba v rukách odborníkov-lekárov.