Bazocelulárny karcinóm

Bazocelulárny karcinóm

Nádory kože sa vyskytujú najčastejšie zo všetkých zhubných nádorov.
Prvými príznakmi vznikajúceho nádoru kože sú rôzne zmeny vo forme hrbolčekov až výrastkov, ktoré môžu byť relatívne neškodné. Ich včasné rozoznanie je dôležité, pretože sú varovným signálom, že môže dôjsť k ich premene na rakovinu kože. Zmeny povrchu a farby kože sú príznakmi, ktoré si treba všímať a sledovať.

Nádory kože sa delia na:

Melanómové (malígny melanóm). Tento nádor vzniká z buniek produkujúcich pigment v pokožke (melanocyty).

Nemelanómové, ktoré delíme na:

  • Bazocelulárny karcinóm (BCC) – nádor vzniká z bazálnych buniek pokožky.
  • Spinocelulárny karcinóm (SCC) – nádor vzniká z buniek pokožky – keratinocytov.
  • Ostatné – iné druhy sú zriedkavé.

Bazocelulárny karcinóm sa veľmi často vyskytuje na slnku vystavených častiach kože, ale možno ho nájsť aj na iných miestach. Zvyčajne vyzerá ako malá ružová hrčka alebo škvrna, no môže tiež pripomínať kožnú atrofiu alebo jazvy. Ak sa nelieči, obnaží sa povrch lézie (eroduje), krváca, vytvárajú sa chrasty.
Bazocelulárny karcinóm rastie pomaly a zriedkavo sa šíri na iné oblasti tela. Na druhej strane, neliečený BCC môže spôsobiť rozsiahle poškodenie v mieste svojho výskytu.Liečba: v liečbe bazaliómov sa používa chirurgické odstránenie nádora. Na veľkých plochách alebo na tvári sa v súčasnosti používa tzv. fotodynamická terapia (PDT). Pri tejto liečbe sa aplikuje na ložisko krém s obsahom aminolevulovej kyseliny na 3 hodiny a potom sa aplikuje modré svetlo.