Botulotoxín a vrásky

Botulotoxín a vrásky

Vrásky sú prirodzeným prejavom starnutia. Ich vznik však môže byť zapríčinený aj inými vplyvmi, ktoré je možné v súčasnosti veľmi efektívnymi metódami odstrániť. Z tohto pohľadu rozoznávame vlastne 3 typy vrások:

  1. v dôsledku prirodzeného starnutia, pri ktorom dochádza k úbytku elastických a kolagénových vlákien v zamši
  2. predčasného starnutia, na ktorom sa podieľa hlavne pôsobenie UV žiarenia resp. UVA, ktoré poškodzuje elastické a kolagénové vlákna v zamši
  3. vrásky spôsobené stiahnutím svalov tzv. dynamické alebo mimické vrásky, čo sú vrásky vznikajúce v dôsledku mračenia sa na čele, medzi obočím, alebo vrásky smiechu pri vonkajších kútikoch očí

Všetky typy vrások sa v súčasnosti dajú veľmi pekne korigovať bez použitia chirurgického zákroku. Na dynamické vrásky, ktoré sa postupom času prehlbujú a dodávajú tvrdší výraz tváre sa v súčasnosti vo svete veľmi úspešne používa aplikácia botulotoxínu. U nás je táto aplikácia tiež známa, ale ešte stále je verejnosť málo o tejto metodike oboznámená a dosť sa jej obáva.

Čo je to botulotoxín a ako pôsobí?

Botulotoxín je vlastne nervový jed (neurotoxín), ktorý spôsobuje odblokovanie nervov svalu v mieste vpichu a sval sa nemôže stiahnuť. Pre svoje účinky sa botulotoxín využíva v liečbe rôznych neurologických, očných ochorení a v estetickej dermatológii na korekciu dynamických vrások ako aj na odstránenie nežiadúceho potenia na dlaniach, stupajach a v podpazuší. Botulotoxín sa nesmie podávať tehotným a kojacím ženám, pri užívaní amynoglykozidových antibiotík, pri ochorení myastenia gravis. Po podaní botulotoxínu môže vzniknúť v niektorých prípadoch pálenie, tlak, bolesť hlavy, opuch, modrina, svalová slabosť a ptóza (ochabnutie) horného viečka. Tieto komplikácie sú iba dočasné po niekoľkých hodinách až dňoch ustupujú. Pri dodržiavaní pokynov lekára sa zákroku naozaj netreba obávať, ale každý organizmus je individuálny, takže vopred treba upozorniť na možné nežiadúce prejavy po zákroku, ktoré sa vyskytujú v 0, 5-5 % prípadoch. Ptóza viečka sa upravuje v priebehu 2-3 týždňoch po aplikácii.

Ako sa botulotoxín aplikuje?

Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Jeho účinkom dôjde k dočasnému prerušeniu nervosvalového prenosu vzruchu a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je vypnutie pleti a vyhladenie vrások. Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Dĺžka zákroku je v priemere 30minút aj s poučením pacienta lekárom.

Ako botulotoxín účinkuje?

Účinok botulotoxínu nastupje 2-5 dní po jeho aplikácii a plný rozsah sa prejaví do 7 dní. Efekt pretrváva zvyčajne 3-6 mesiacov po prvej aplikácii a každý má možnosť rozhodnúť sa, či mu táto metóda vyhovuje.

Môže sa botulotoxín kombinovať aj s inými liečebno-korektívnymi metódami?

Botulotoxín sa často používa ako súčasť kombinovanej liečby alebo metódy, hlavne spolu s intradermálnymi (kožnými) implantátmi (obsahujú kyselinu hyalurónvú) k dosiahnutiu dokonalejšieho celkového výsledku. Botulotoxín sa môže kombinovať aj s laserovým ošetrením, chemickým pílingom – 70% kyselinou glykolovou s vyhladzujúcim účinkom na pleť.

Je botulotoxín určený iba pre ženy?

Botulotoxín sa celosvetovo používa na korekciu mimických vrások u žien a taktiež u mužov a u nás je to zamozrejme tak isto.

Máme sa obávať aplikácie botulotoxínu?

Aplikácia botulotoxínu patrí vo svete medzi štandardné metódy, ktoré sa používajú na korekciu mimických vrások, ako aj odstránenie nepríjemného zvýšeného potenia. Najčastejšie použitie v lekárskej kozmetike je odstraňovanie vrások v hornej časti tváre teda pri koreni nosa- medzi obočím, vodorovné vrásky na čele a vejárikovité vrásky okolo očí. Táto aplikácia predstavuje efektívny zákrok bez chirurgického zákroku, vzniku jaziev, bez nutnosti rekonvalescencie po zákroku. Ďalšou veľmi častou aplikáciou botulotoxínu je jeho aplikácia do dlaní, podpazuší a do plosiek nôh pri odstraňovaní nadmerného potenia. Samozrejme, že ako pri každej aplikácii látky, ktorá nie je telu vlastná sa môžu vyskytnúť aj nežiadúce prejavy, ale tie sa vyskytujú v takom rozsahu ako aj pri aplikácii iných liečiv do organizmu. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988 a výskyt nežiadúcich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv v percentách asi 0, 5-5%, pričom si treba uvedomiť, že aj najzávažnejší nežiadúci prejav po vpichu – ptóza (pokles) horného viečka je prejav iba dočasný (2-3 týždne). Botulotoxín sa aplikuje v niektorých vybraných kožných ambulanciách, ambulanciách plastickej chirurgie a v lekárskej kozmetike. Po jeho podaní sa doporučuje kontrola o 2 týždne, kedy je maximálny účinok, pretože botulotoxín sa neprejaví hneď, ale až po 2-5 dňoch.