Čo je to celulitída a možnosti jej odstránenia

Čo je to celulitída a možnosti jej odstránenia

Väčšina žien vo veku nad 30 rokov pozná estetický problém vyskytujúci sa v oblasti stehien, ktorý sa nazýva celulitída. Charakteristická je tým, že koža sa svojimi preliačeninami a vyvýšeninami podobá kôre pomaranča, a preto sa často nazýva „pomarančová koža“.

Názov celulitída je však pre tento stav kože nesprávny, pretože v latinčine cellula znamená bunka a itis je koncovka vyjadrujúca zápal. Teda v preklade celulitída znamená zápal buniek, ktorý je charakterizovaný začervenaním kože, opuchom, bolestivosťou, postihnuté miesta sú na dotyk teplejšie. Preto pre miestne nahromadenie tukových buniek – adipocytov – je správny názov cellulite.

Ako vzniká celulitída?

Koža sa skladá z troch základných vrstiev – pokožky (najvrchnejšia vrstva), zamše (stredná vrstva) a podkožia (najspodnejšia vrstva). Podkožie oddeľuje zamšu od hlbších vrstiev, akými sú svaly. Tvorí ho najmä tukové tkanivo, ktoré je rozdelené do širokých tukových lalokov so spojovacími stenami, ktoré pôsobia ako priechod pre cievy a nervy zamše. V každej stene sa nachádzajú najmä kolagénové uzlíky, zatiaľ čo elastické vlákna sa vyskytujú pomenej a redšie ako v zamši. Každý lalok je ešte rozdelený do okrúhlych tukových lalôčikov. Hrúbka kože a jej rôznych vrstiev sa skúšala a merala rôznymi mechanickými metódami. Výsledky ukazujú, že hrúbka podkožného tkaniva sa individuálne výrazne mení v závislosti od veku, pohlavia a výživy. Toto tkanivo tiež predstavuje mechanickú ochranu a má dôležitú úlohu pri termoregulácii.

V závislosti od požiadaviek organizmu sa tuk mení na mastné kyseliny pôsobením enzýmov (lipolysis). Tento mechanizmus však môže byť poškodený – môže zlyhávať – a vtedy v tukových bunkách (adipocytoch) dochádza k abnormálnemu hromadeniu tuku. Adipocyty preplnené tukom sa zväčšujú a stláčajú cievy. Cirkulácia sa zastavuje. Stláčajú taktiež nervové vlákna, dochádza k hromadeniu vody a odpadových látok. Vznik cellulite je výsledkom poškodenia lymfatickej a kapilárnej mikrocirkulácie, ktorá vedie k štrukturálnym zmenám tukových vrstiev a okolitého kolagénového tkaniva. Povrchová mikrocirkulácia sa stáva menej výkonnou a výsledkom je subkutánny edém (podkožný opuch) spôsobený zmenou priepustnosti krvných a lymfatických ciev. Tieto zmeny vedú k vzniku sklerózy a zníženej tvorbe kolagénových vlákien. Spojivové tkanivo podkožia hrubne a zväčšené adipocyty potrebujú viac miesta, koža nadobúda pomarančový vzhľad.

Koho celulitída najčastejšie postihuje a ako sa prejavuje?

Celulitída sama osebe nie je choroba, ale v pokročilom štádiu môže podporovať ochorenia, ako sú kŕčové žily alebo trombóza. Postihuje takmer výlučne ženy (pomer postihnutia žien a mužov je 50 : 1). Najčastejšie postihuje oblasť hornej tretiny stehien a gluteálnu (sedaciu) oblasť. V oblastiach postihnutých celulitídou sa tukové bunky zväčšujú do hroznovitých strapcov, tlačia na krvné cievy aj v horných vrstvách kože a zhoršuje sa prekrvenie postihnutých oblastí. To vedie k zníženiu zásobovania v bunke a metabolizmu na jednej strane a na druhej k spomaleniu vylučovania odpadových látok lymfatickými cestami.

Pri vzniku celulitídy sa uplatňuje jednak dedičná dispozícia na ochabnutie spojivového tkaniva a jednak endokrinné faktory. Preto sú častejšie postihnuté ženy, ktoré majú na základe hormonálnych dispozícií viac vyvinuté ženské formy. Ovplyvňuje to najmä ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý riadi rozloženie tukových buniek, a keďže v gravidite sa tvorí vo zvýšenej miere, práve v tomto období sa ukážu prvé prejavy celulitídy.

Poznáme tri stupne celulitídy. Pri vyšetrení sa používa tzv. pinching test (z angličtiny pinch – stisnúť, štipnúť), „test stisnutia“.

Postup pri teste:

1.         Stlačte kožu na bočnej strane stehien medzi palcom a ostatnými prstami ruky a sledujte, či sa ukážu priehlbinky. Ak áno a sú viditeľné iba pri tomto teste, ide o mierny stupeň cellulite.

2.         Pri strednom stupni je zjamkovatenie viditeľné pri napnutí príslušnej svalovej partie. Stlačte sedacie svaly, ak sa objaví zjamkovatenie, ide o stredný stupeň.

3.         Pri ťažkom stupni je zjamkovatenie viditeľné aj pri uvoľnenom svalstve v každej polohe, stačí pohľad v zrkadle.

Účinné metódy na odstránenie celulitídy v estetických zariadeniach

Princíp ošetrenia celulitídy

Ošetrenie celulitídy sa zameriava na stimuláciu mikrocirkulácie krvi a lymfy a na odstránenie nadbytočnej medzibunkovej tekutiny. Na tieto účely sa využíva niekoľko metód, medzi ktoré patrí:

–          ručná a mechanická masáž,

–          okálna aplikácia rôznych kozmetických prípravkov,

–          lipolýza,

–          mezoterapia,

–          dietoterapia.

Mechanizmus účinku a podstata ošetrenia podtlakovou mechanickou masážou (LPG)

Pracuje na princípe nastaviteľného podtlaku (vákua) a patentovaného rolovacieho pohybu valčeka, ktorým sa robí lymfatická masáž. Podtlak narušuje tukové bunky, ktoré sa odplavujú lymfatickými cievami z tela, čím dochádza k úbytku tukového tkaniva a výraznému zoštíhleniu. Silné prekrvenie aktivizuje pokožku, zlepšuje jej zásobovanie kyslíkom a výživou. Koži sa vracia elasticita a spevňuje sa ochabnuté podkožné tkanivo. Zlepšením toku lymfy dochádza k odplavovaniu škodlivých látok z tela, koža a celý organizmus sa regeneruje a omladzuje.

Mechanické ošetrenie celulitídy sa zameriava na stimuláciu mikrocirkulácie krvi a lymfy, na urýchlenie odstraňovania produktov metabolizmu. Pôsobenie mechanických síl vedie takisto k prestavbe podkožného tkaniva a má vplyv na tukové bunky.

Po približne 10 až 20 ošetreniach a pri frekvencii jedného až dvoch ošetrení za týždeň (t. j. po približne 10 týždňoch) boli zaznamenané zmeny kvality podkožného tkaniva.

Účinky mezoterapie v liečbe celulitídy

Pri odstraňovaní celulitídy je veľmi efektívna metóda aplikovania účinných látok do podkožia, kde sa nachádzajú tukové bunky. Aktívne látky pôsobiace proti celulitíde sú fosfatidylcholín, kofeín, deoxycholín. Roztoky určené na klasickú mezoterapiu sú sterilné a do kože sa aplikujú množstvom povrchových (niekoľko mm hlbokých) vpichov veľmi jemnými ihlami. Do každého vpichu sa vpraví drobná kvapôčka roztoku. Tým sa prekoná jedna z hlavných funkcií kože – bariérová funkcia. Takouto aplikáciou aktívnych látok sa dosiahne ich vysoká koncentrácia v mieste, kde sú potrebné. Pri podávaní tabletiek alebo liečiv do žíl je zaťažené celé telo. Pri lokálnom pôsobení sa môžu použiť aj vyššie koncentrácie aktívnych látok, ktoré pôsobia takmer výlučne v mieste aplikácie.

Pri odstraňovaní celulitídy alebo lokálneho nadmerného tuku dochádza po prvej aplikácii k 15 % úbytku tuku. Po druhej aplikácii je to okolo 20 % v ošetrovanej oblasti. Celkovo sa odporúčajú do jednej oblasti 4 aplikácie v mesačných intervaloch.

Komplexný nechirurgický prístup v liečbe celulitídy

Pri správnom prístupe k liečbe celulitídy je potrebné využiť nie iba jednu metódu, ale viaceré, ktorých účinky sa sumarizujú do očividných výsledkov.

Pri ošetrovaní celulitídy treba najskôr rozprúdiť podtlakovou masážou pomocou prístroja LPG. Pri vyšších stupňoch celulitídy je už potrebné pristúpiť aj k aplikácii mezoterapie na rozpúšťanie ložiskovo uloženého podkožného tuku. Pre celkový úspech liečby je prospešné cvičenie a racionálne stravovanie (redukčná diéta). Veľmi dôležitý je príjem tekutín vo forme čaju alebo minerálky bez bublín.

Odporúča sa dodatočné ošetrenie pomocou LPG 2 až 3 ošetrenia každých 4 až 6 týždňov. Liečba touto metódou trvá približne 3 až 5 týždňov s viditeľnými výsledkami, stratou objemu liečených oblastí o niekoľko centimetrov. Výhodou tejto metódy je, že môžeme priamo ovplyvňovať tie oblasti, ktorých objem chceme zmenšiť, pričom nie je potrebný chirurgický zákrok, rekonvalescencia ani možné komplikácie po zákroku. Celkový úspech liečby však závisí od sebadisciplíny klienta, jeho životosprávy a životného štýlu.

Ako predchádzať a odstrániť celulitídu v domácom prostredí

V medicíne platí, že je oveľa jednoduchšie problémom predchádzať ako odstraňovať už vzniknuté ťažkosti. Preto je najlepšie u žien začať s dennými masážami špeciálnymi krémami proti celulitíde už po 20. roku života. Význam denných masáží anticelulitídnymi prípravkami a špeciálnymi žinkami a kefkami má svoj význam v tom, že podporuje prekrvenie a látkovú premenu. Ak prípravok na masáž obsahuje aj látky, ktoré rozširujú cievky (spôsobujú vazodilatáciu), čím zlepšujú prekrvenie v danej oblasti, zvyšujú účinok masáže.

Okrem toho je nesmierne dôležité dodržiavať:

1.         strava – plnohodnotná, t. j. bohatá na vlákniny, vitamíny, minerálne látky a chudobná na tuky, cukry,

2.         šport – 2- až 3-krát týždenne aspoň pol hodiny športovať (aerobik, strečing, posilňovňa a pod.),

3.         anticelulitídny program – každé ráno aspoň 15 minút najprv sprcha so striedaním studenej a teplej vody a následne masáž s použitím anticelulitídneho prípravku.

MUDr. Ružena Sochorová, CSc.,
Lekárska kozmetika Life Style,
 Bratislava