Dekoratívna úprava očného okolia
RADY SKÚSENEJ KOZMETIČKY
Tieňovaním očného okolia môžeme nielen zlepšiť celkový dojem, ale aj skaziť ho a pridať roky. Na viečka najprv aplikujeme mejkap a trochu fixovacieho púdru, aby očné tiene držali
dlhšie. Základom je podkladový svetlý očný tieň, na ktorý nanášame tmavší odtieň.
LÍČENIE PODĽA TVARU OČÍ
- Normálne položené oči: ak hodláte použiť viacero očných tieňov, postupujte po okraji očnej jamky od svetlého podkladu k tmavším farbám, od vnútorného k vonkajšiemu kútiku oka.
- Oči blízko seba: do vnútorného kútika naneste svetlý tieň a k vonkajšiemu kútiku tmavšie tiene.
- Oči a obočie ďaleko od seba: do vnútorného kútika naneste tmavý tieň a k vonkajšiemu
- kútiku svetlejšie očné tiene.
- Malé, prípadne hlboko vsadené oči: opticky ich zväčšíte svetlejšími tieňmi na hornom viečku a tmavšími tieňmi pod spodným viečkom. Do prirodzeného záhybu a kúsok nad neho naneste tmavší očný tieň. Tesne pod spodným viečkom urobte linku bielou kajalovou ceruzkou – oči opticky zväčší. Mihalnice treba zvýrazniť obzvlášť starostlivo.
OČNÁ LINKA
Tekuté linky sú ošemetná záležitosť očného mejkapu. Kto ich však zvládne raz, zvyčajne už nemá problém. Ak si kreslíte linky aj na spodné, aj na vrchné viečko oka, je nutné, aby sa aspoň vo vonkajšom kútiku spájali a aby boli nakreslené priamo nad, resp. pod mihalnicami a nevznikali medzery. V prípade, že vzniknú, dodatočne ich vyplňte, či už ceruzkou, alebo tieňom rovnakej farby, ako je ceruzka. Očné linky so škárami sú neprirodzené a robia presne opačný efekt, ako by mali — oči nezväčšia, ale zmenšia. Prirodzene pôsobí, ak očná linka na vonkajšom okraji je o niečo hrubšia ako vo vnútornom. Hrubá linka z vnútornej časti oka ho môže opticky deformovať a bude pôsobiť menšie. Naopak, ak dodržíte toto pravidlo, môžete dosiahnuť pekný vzhľad mandľových očí.
TIPY A TRIKY NA ROZJASNENIE POHĽADU
Efektne a rozjasňujúco pôsobia krémové tiene v bledých odtieňoch, nanesené do celého nadočnicového oblúka až po obočie. Ak ho pri dennom líčení nechceme zvýrazňovať celý, výbornú službu nám urobí aj jedna nenápadná perleťovobiela linka urobená štetcom tesne pod obočím. „Otvorí“ pohľad a najmä v prípade zrelej pleti opticky zdvihne klesajúce obočie.
Druhým vizážistickým trikom je bodka bieleho perleťového tieňa, ktorú nanesieme na viečko nad zreničkou oka a kozmetickou tyčinkou rozotrieme dostratena. Dodá očiam „svetielko“.
V súčasnosti jemná očná linka zažíva renesanciu. Používa sa na zdôraznenie línie oka na hornom, prípadne i dolnom viečku. Nanáša sa zo zásobníka drobným štetcom. Dramatickejším dojmom pôsobí linka ostro ohraničená, mäkším dojmom linka rozotrená dostratena vatovým tampónom či aplikátorom.
Čierna či hnedá kajalová ceruzka, prípadne tekutá očná linka pohľad zintenzívnia. Avšak pozor! Ak sú nimi orámované celé oči, zmenšia ich. Pokožku jemne napneme a jedným ťahom štetca alebo kajalkou ťaháme od vnútorného kútika oka k vonkajšiemu kútiku, tesne pri korienkoch mihalníc. Ceruzka nesmie naťahovať jemnú pokožku v očnom okolí. Ak je veľmi tvrdá, zahrejme ju v dlaniach, ak je mäkká, dajme ju na chvíľu do chladničky. Ostro ohraničené očné linky nie sú patričné na previsnuté a spadnuté viečka. Na zjemnenie môžeme ceruzku rozmazať „do dymova“. Skvelý hmlový efekt vytvoria aj linky pomocou očných tieňov. Nanesieme ich malým štetcom čo najbližšie pod dolné a horné mihalnice.
LÍČENIE POD OKULIARE
Ak líčime oči pod okuliare, v zásade používame matné tiene. Lesklé, trblietavé a mastné tiene by ešte zvýraznili lesk skiel. Oko by nevyzeralo prirodzene.
- Ak sklá oči zmenšujú: oči dookola nalíčime tieňom, ale linky urobíme len jemné – tvrdé čierne linky by oko ešte viac zmenšili.
- Ak sklá oči zväčšujú: linky okolo očí môžu byť výraznejšie, ale tieňmi šetrime; urobíme ich len jemné pastelové.
SEMIPERMANENTNÁ ÚPRAVA MIHALNÍC
Prvým krokom semipermanentnej úpravy mihalníc je trvalá, ktorá sa stala obľúbenou a rozšírenou kozmetickou procedúrou. Mala by ju však uskutočňovať len zaškolená a skúsená kozmetička. V súčasnosti sú známe dve hlavné metódy:
- TRADIČNÁ TRVALÁ sa podobá trvalej preparácii vlasov, ale aplikované prípravky sú určené na citlivé očné okolie. Po odlíčení nemastným prostriedkom a učesaní mihalníc na horné viečko, čo najbližšie ku korienkom mihalníc, sa nanesie rastlinné lepidlo a naň mininatáčka, na ktorú sa pomocou tyčinky z pomarančového dreva prichytia mihalnice.
Uloženie mihalníc je veľmi dôležité, pretože pri ich prekrížení, prípadne zlepení by sa nedosiahol žiaduci efekt. Na mihalnice sa nanesie vrstva aktívneho gélu, viečko sa prekryje fóliou a nechá pôsobiť 15 až 20 minút. Následne sa odstránia zvyšky gélu, na mihalnice sa nanesie ustaľovací roztok a opäť sa na 20 minút prekryjú fóliou. Po odstránení všetkých prípravkov sa pokožka v očnom okolí ošetrí očným krémom. Hneď, ale lepšie až po 5 dňoch sa mihalnice môžu natrieť trvalou farbou na mihalnice.
- SYSTÉM I-APPEAL namiesto mininatáčok využíva špeciálne tvarované silikónové podložky, ktoré pomáhajú nadvihnúť a vytvarovať mihalnice, pomocou gélového aktivátora – ustaľovača. Mihalnice vyzerajú skutočne prirodzene.
Profesionálne vykonaná trvalá vyzdvihne prirodzenú líniu mihalníc, vydrží na obdobie dvoch či troch mesiacov a mihalniciam neškodí. Mihalnice je však potrebné odličovať vhodnými prípravkami bez násilného trenia, pretože v prípade slabých mihalníc sa môžu lámať končeky, práve tak ako pri mihalniciach bez trvalej. Vítané je aj ošetrovanie regeneračnými prípravkami na mihalnice.
Bojíte sa škodlivosti trvalej na mihalnice? Ak je uskutočnená kvalitne, nie je na to dôvod. Prípravky používané pri dobre uskutočnenej trvalej sú šetrné a mihalnice by nemali poškodiť. V každom prípade, pri manipulácii s „novými“ mihalnicami radíme opatrnosť: nemali by sa príliš ohýbať, aby sa nezlomili. Po trvalej si zaslúžia regeneráciu a odličovanie výhradne olejom na to určeným.
PREDLŽOVANIE A ZAHUSŤOVANIE MIHALNÍC
Prirodzené mihalnice zväčša nepresiahnu dĺžku 12 mm a vypadnú. Umelé mihalnice súefektným prostriedkom na zmenu vzhľadu „sivej myšky“ na „femme fatale“. Úprava mihalníc predlžovaním a zahusťovaním je vhodná na spoločenské príležitosti, plesovú sezónu, dovolenkové obdobia, ale niektorí ju využívajú aj na každodenné nosenie. V súčasnosti sú známe tri metódy:
- PLNÝ OBLÚK mihalníc je bežne dostupný i v malospotrebiteľskom predaji. Dodá síce mihalniciam plnosť pozdĺž celého horného viečka, nepôsobí však prirodzene.
- TRSY VYFORMOVANÝCH UMELÝCH mihalníc z vyleštených polyesterových vlákien či z pravých vlasov sú najpoužívanejšími. Pri krátkych mihalniciach sa nimi docieli celkové zvýraznenie a rozžiarenie očí. Umelými mihalnicami v tvare Y sa mihalnice nielen predĺžia, ale aj výrazne zahustia na 2 až 3 týždne. Odstraňujú sa špeciálnym odličovačom.
- I-LASH DESIGNER alebo 3D mihalnice sú jedinečné syntetické vlákna skučeravené tak, že dokonale kopírujú prirodzené mihalnice. Keďže bývajú prilepené špeciálnym lepidlom jednotlivo na vlastné mihalnice, vyzerajú prirodzene. Pri dodržaní zodpovedajúcej starostlivosti môžu vydržať tak dlho ako vlastná mihalnica. Teda približne 3 mesiace až pol roka. Pretože cyklus obnovy mihalníc je kontinuálny (každý deň stratíme jednu až dve mihalnice), pre zachovanie plnosti mihalníc je vhodné čiastočné doplnenie každé 2 až 3 týždne. Ak hodláte mihalnice prifarbovať, používajte maskary určené na predĺžené mihalnice, resp. vodou zmývateľné maskary. Avšak len na konce mihalníc, nie ku ich koreňom. Vodoodolné maskary sú nevhodné – oslabujú lepidlo a skracujú životnosť umelých mihalníc. Pri odličovaní maskary postupujte rovnako obozretne. Používajte výhradne vodu a mydlo, pretože typické odličovače umelé mihalnice poškodzujú a uvoľňujú.