Aj pleť je smädná, doprajme jej riadny dúšok vody

Aj pleť je smädná, doprajme jej riadny dúšok vody

Čo sa deje v pokožke pri jej vysušovaní

Pokožka tvorí vrchnú vrstvu kože, ktorá je v priamom kontakte s vonkajším prostredím, a preto na tieto zmeny najviac a najrýchlejšie reaguje. Pre pokožku je charakteristické, že vo svojom vnútornom priestore viaže vodu pomocou prirodzených zvlhčujúcich látok, akými sú močovina, kyselina mliečna a hlavne kyselina hyalurónová (Kh), najsilnejšia hydratačná látka v organizme. hoci v ľudskom organizme sa Kh vytvára, jej produkcia so stúpajúcim vekom klesá a jej molekuly sa postupom času fragmentujú (rozpadajú sa na čoraz kratšie reťazce). To je jedna z hlavných príčin starnutia kože s nežiaducimi vonkajšími prejavmi, ako sú strata prirodzeného turgoru (napätia), pokles pevnosti a elasticity kože, ochabnutie až zvrásnenie kože a vrásky. Molekula Kh je polysacharid zložený z množstva disacharidov. Chemicky však nejde o jednu substanciu, keďže počet disacharidov reťazených v molekule kyseliny hyalurónovej nie je konštantný a rovnako aj jej priestorové usporiadanie sa môže meniť. Od počtu disacharidov reťazených v molekule Kh je priamo závislá jej molekulová hmotnosť, od ktorej sa odvíja schopnosť prieniku molekuly Kh cez kožu. Čím je molekula väčšia, tým je prienik ťažší a naopak. V poslednom čase sa rozširuje využitie Kh aj v korektívnej a estetickej dermatológii a kozmetike, a to vo forme povrchovo aplikovaných prípravkov najmä na potlačenie prejavov starnutia kože („anti-aging“) a pri redukcii vrások („anti-wrinkle“). Presvedčivé zreteľné okamžité výsledky má vnútrokožná a podkožná injekčná aplikácia prípravkov obsahujúcich Kh v miestach nielen povrchových, ale aj hlbokých vrások. Využíva sa tu nielen výplňová funkcia Kh, ale aj jej schopnosť aktívne nadväzovať vodu. Zvyšuje sa tak pružnosť a pevnosť kože pri súčasnej indukcii novotvorby kolagénu a elastínu. Keď je pokožka dostatočne hydratovaná, je na svojom povrchu hladká, hebká, vláčna, nevznikajú na nej tak rýchlo vrásky. Preto aj pri ošetrovaní pokožky sa snažíme v prvom rade zachovať jej prirodzené vlastnosti. Ak je pokožka pôsobením vonkajších faktorov vysušovaná a stráca vodu, je potrebné jej ju dodať prostredníctvom prípravkov, ako aj vhodným kozmetickým ošetrením.

V letných mesiacoch je naša pokožka zvýšene vystavovaná slnečnému žiareniu, ktoré ju vysušuje a ničí kolagénové vlákna v zamši.

Ako ošetrujeme pleť po lete

Pri kvalifikovanom a odbornom prístupe k ošetrovaniu pleti je potrebné si v prvom rade uvedomiť, čo jej aktuálne pôsobením nepriaznivých vonkajších faktorov chýba, a to jej aktívne použitím vhodných kozmetických prípravkov dodávame. Pri odbornom kozmetickom ošetrovaní v salóne je vhodné ošetrenie pomocou prípravkou s obsahom Kh. Ako som už spomenul, Kh môže mať rôznu veľkosť molekúl, preto pri jej aplikácii je vhodné vedieť, akú Kh používame, hlavne aké má veľké molekuly v prípravku, ktorý používame. Všeobecne platí, že veľké molekuly zostávajú na povrchu epidermy, stredne veľké v jej stredných častiach a malé prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky, čím dosahujeme hĺbkovú hydratáciu. Na zlepšenie prieniku Kh, ako aj iných účinných látok do pokožky cez epidermálnu bariéru sa používajú rôzne techniky. Medzi najstaršie patrí tzv. mezoterapia, ktorá sa v minulosti aplikovala pomocou ihly a striekačky. V súčasnosti máme k dispozícii rôzne prístroje, ktoré majú väčší počet ihiel, tzv. microneedling. Ďalší prístroj, ktorý sa používa, je Vital Injector, ktorý pracuje aj s podtlakom, aby bolo ošetrenie takmer nebolestivé. Pri ošetrení pomocou prístrojov aplikujeme okrem Kh aj iné prípravky v ampulkách určených na mezoterapiu s rôznymi účinnými látkami na spevňovanie, čistenie, regeneráciu, hydratáciu pleti. Pri aplikácii čistej nezosieťovanej kyseliny hyalurónovej sa uplatňujú dva mechanizmy. Pretože sa pichá trochu hlbšie, porušia sa aj kolagénové vlákna a dochádza k ich remodelácii. Kyselina hyalurónová je najsilnejšia hydratačná látka v organizme, a preto pri tomto ošetrení sa koža najviac hydratuje. Pri používaní Kh je potrebné vedieť nielen veľkosti molekúl, ale aj či je zosieťovaná alebo nie. Ak je zosieťovaná, je hustejšia, dlhšie vydrží v koži, ale musí sa aplikovať trochu hlbšie, aby nevznikli pupáčiky ako pri husej koži. Takýto efekt je v norme asi 2 – 4 dni po aplikácii, ak však pretrváva dlhšie, je to nežiaduci efekt. Prípravky používané na aktívnu hydratáciu pomocou mezoterapie musia byť sterilné. Takými sú napr. nezosieťovaná Kh v prípravku Fullnesse od firmy Pressensa alebo kyselina hyalurónová 1 %, 2 % alebo 3 % značky Toscani.

Dracula terapia pomocou Vital Injectora

Okrem mezoterapie sa používajú aj iné prístroje, ako napr. ionoforéza, ktorá využíva tok iónov medzi dvomi elektródami. Pri tomto ošetrení sa však musia používať prípravky s kladným alebo záporným nábojom. Veľmi obľúbenou metódou je aj použitie ultrazvuku na aplikáciu účinných látok, ktorý je bezbolestný, ale menej účinný ako mezoterapia pomocou ihiel. Pri ošetrení ultrazvukom Kh nemusí byť sterilná, môžeme použiť aj Hyaluroderm sérum značky Skinium. Toto sérum obsahuje tri veľkosti molekúl Kh:

  • najväčšie častice s molekulovou hmotnosťou 1 300 – 1 800 kDa (kilodaltonov) ostávajú v zrohovatenej vrstve pokožky,
  • stredne veľké molekuly (250 – 450 kDa) sa zachytávajú v jej stredných vrstvách,
  • najmenšie z molekúl (10 – 150 kDa) prenikajú do hlbokých vrstiev pokožky. Toto sérum je vhodné aj na domáce ošetrovanie.

Najnovšie hydratačné ošetrenia

K tým jednoznačne patrí mezoterapia kyselinou hyalurónovou, ktorú aplikujeme 4 – 6 vpichmi. Je to nová metóda aplikácie, pri ktorej zavádzame ihlu do povrchových vrstiev kože v 4 až 6 bodoch na každej strane tváre. Podobne môžeme Kh aplikovať aj do krku, dekoltu alebo chrbtov rúk. Ošetrenie je pre klientku minimálne bolestivé. Po ošetrení urobíme jemnú masáž v miestach aplikácie, aby sa Kh pekne rovnomerne distribuovala po celej tvári. Na ošetrenie môžeme použiť prípravok Ejal alebo najnovšie Sisthaema s liftingovým účinkom.

Najúčinnejšia hydratácia a regenerácia

K ďalším ošetreniam patrí tzv. Dracula lift, čo predstavuje kombináciu krvnej plazmy s Kh. Toto ošetrenie je veľmi účinné, keďže ide o kombináciu niekoľkých účinkov na pokožku. Krvná plazma obsahuje rastové faktory podporujúce tvorbu kolagénu v zamši, kyselina hyalurónová pleť krásne hydratuje a tým, že vpichmi porušíme štruktúry v zamši, v rámci jej regenerácie dochádza k novotvorbe nového pevného kolagénu. Plazmu s Kh môžeme aplikovať pomocou prístrojov, či už viacihlovou mezoterapiou ako microneedling, alebo Vital Injectorom pomocou podtlaku, alebo iba striekačkou s ihlou, resp. kanylou. Toto ošetrenie patrí do rúk zdravotnej sestry alebo lekára.

Záver

Pri výbere ošetrenia s hydratačným účinkom si treba uvedomiť, že ošetrenia pomocou ultrazvuku a ionoforézy sú bezbolestné, ale efekt vydrží najkratšie, 2-3 dni. Pre trvácnejší efekt odporúčame tri ošetrenia s týždňovým odstupom a domáce ošetrovanie kyselinou hyalurónovou vo forme séra a krému, napr. hyaluroderm sérum a hyalurocream značky skinium. Ošetrenia robené mezoterapiou je potrebné taktiež opakovať aspoň 3-krát s 3-týždňovým odstupom, potom efekt vydrží aj pol roka. Ak sa robí Dracula terapia alebo mezoterapia s podtlakom zosieťovanou kyselinou hyalurónovou, efekt už po jednom ošetrení vydrží aj 4 – 6 mesiacov.

Keď je koža dobre hydratovaná, je vypnutá, hladká, prežiarená. Z odborného hľadiska je menej náchylná na zápal. Ak je koža suchá a nemá dostatok vlastných zvlhčujúcich látok, je náchylná na vznik rôznych zápalových ochorení, čo je typické pre atopický ekzém.

MUDr. Martin Sochor, PhD.