Kruhy, nie však na vode

Kruhy, nie však na vode

Kruhy pod očami sú veľkým problémom našej doby a trápia veľa dievčat i žien. Objavujú sa v každom veku a dokážu pekne potrápiť.

Príčiny ich výskytu môžeme rozdeliť do dvoch skupín – lekárske a kozmetické.

Prvá skupina je spôsobená rôznymi chorobami a na odstránenie takýchto defektov je potrebná liečba. Druhá skupina je kozmetická a nie je to len záležitosť starnutia pleti, ale veľakrát je to dôsledok zlého pitného režimu, stravy, stresu, zlého spánku a takisto nesprávnej starostlivosti o pleť.

Mejkap vie robiť zázraky, ale skryť niektoré kruhy pomocou kozmetiky nebýva ľahká úloha. Na ich zakrytie existuje rad tipov, trikov a postupov. Záleží na tom, aké intenzívne kruhy sú a v akej farbe.

Môžu byť hlboké a zapadnuté alebo vystúpené do popredia vo forme vačkov a ich farebná stupnica býva od hnedožltej, fialovej, sivej po modrastú až veľmi tmavosivú.

Na úspešné zakrytie farebných nerovností niekedy nestačí len nanesenie korektora.

Na to sú vhodné podkladové bázy v rôznych farebných odtieňoch, ktoré zneutralizujú rušivé zafarbenie pleti. Bývajú krémové alebo tekuté.

Ako na to?

V praxi postupujeme tak, že si pripravíme pokožku na aplikáciu korektora. Na to použijeme v malej vrstve ľahký krém alebo krém-gél určený na oblasť očného okolia, počkáme niekoľko minút, kým sa produkt vstrebe, prípadne odsajeme prebytočný krém obrúskom na odmastenie pleti.

V ďalšej fáze nám veľmi pomôže teória farieb. Pozrime sa na farebný kruh. Pre farbu, ktorú chceme zneutralizovať, vyberáme doplnkovú farbu, ktorá sa nachádza oproti nej vo farebnom kruhu.

Farebné korektory nanášame vo veľmi tenkej vrstve a roztierame/vklepávame dostratena, čím zneutralizujeme nežiaduce zafarbenie. Dôležité je neprehnať to s podkladovou bázou/korektorom, aplikovať produktu len toľko, aby sa po nanesení mejkapu nevytvorila maska. Ideálne pod oči sú tekuté korektory.

Ak nemáte kruhy pod očami, ale skôr vačky, vyhnite sa všetkým prípravkom, ktoré obsahujú rozjasňovače a malé lesklé čiastočky. Tie zdôraznia vrásky a vačky budú viditeľnejšie. V tomto

prípade nanesieme biely tieň do línie pod vačkom, aby tmavá línia vystúpila do popredia. Na vačok môžeme naniesť o odtieň tmavší napr. BB alebo CC krém (najmä pri zrelej pleti), ktorý je veľmi jemný a nezachádza tak do vrások.

Mejkap aplikujeme až po zaschnutí korektora, a to vklepávaním, aby sme bázu nezotreli. Ak je mejkap dobre zapracovaný, podkladovú bázu vôbec nevidieť. Pleť zafixujeme sypkým transparentným púdrom. Aby sme dosiahli čo najlepší výsledok, vyhnime sa bežným minerálnym púdrom na tvár, môžu obsahovať drobné svetlo odrážajúce čiastočky, ktoré zvýraznia všetky záhyby okolo očí.

Ak by náhodou efekt bázy nebol dostatočný, je možné siahnuť po korekčných farebných púdroch, ktoré pracujú na rovnakom princípe ako farebné korektory, len ich nanášame až na prepudrovanú pleť. Na hlboké kruhy dáme biely matný púder, a to len v mieste, kde je kruh prehĺbený. Ak máme vačky vystupujúce do popredia, môžeme ho jemne zapudrovať, aby sa zatiahol do úzadia. Aj tu platí – všetko, čo chceme dostať do popredia, zosvetlíme, a čo chceme potlačiť, stmavíme.

Zelený  korektor 

– neutralizuje všetky červené škvrny, akné, červené jazvičky, popraskané žilky. Vyhnúť sa treba otvoreným rankám.

Fialový korektor

– neutralizuje nežiaduce žlté podtóny pleti, rozjasní ju a dodá svieži vzhľad. Pre svetlú pleť vyberáme svetlý odtieň, pre tmavšiu sýtejší.

Oranžový korektor

– skvelý na tmavé kruhy pod očami s modrastým nádychom, je potrebné ho dokonale rozotrieť dostratena.

Modrý korektor

– na oranžovohnedé kruhy pod očami.

Ružový korektor

– na maskovanie pigmentových škvŕn, pieh alebo znamienok pri teplých typoch pleti. Nanášame len na problematické miesta a rozotrieme dostratena.

Žltý korektor

– veľmi dobre zakryje fialové kruhy pod očami, modriny s fialovým nádychom aj presvitajúce fialové žilky.

Biely a neutrálny korektor

– zneutralizuje šedivé kruhy po prebdenej noci. Môžeme ho, okrem krytia nedostatkov, použiť podobne ako rozjasňovač.

Mgr. art. Ľudmila Piptová