Lokálne prípravky s obsahom heparínu
Heparín nie je užitočný iba na riedenie krvi
Čo je heparín?
Heparín modifikuje fyziologické procesy zrážania krvi tým, že ovplyvňuje rôzne aspekty enzymaticky katalyzovaných reakcií podieľajúcich sa na koagulačnej kaskáde.
Heparín patrí medzi glykosaminoglykány spolu s chondroitínom a kyselinou hyalurónovou.
Aké sú účinky heparínu pri jeho lokálnom podaní na kožu?
V mnohých štúdiách boli dokázané po lokálnej aplikácii antikolaguačné a protizápalové vlastnosti heparínu, ktoré stimulujú hojivé procesy zvýšením tvorby kolagénu a reepitelizačné procesy.
Vo vedeckých štúdiách bolo dokázané, že lokálne podávaný heparín urýchľuje hojenie popálenín. Po podávaní lokálneho heparínu dochádzalo k znižovaniu bolesti, zníženiu zrážania krvi a zápalu, obnovoval sa prietok krvi a urýchľovalo sa hojenie.
Výsledky získané pri topicky aplikovanom heparíne dokázali významné zvýšenie trombolýzy, ako aj výrazné urýchlenie vstrebávania modrín. V mnohých štúdiách bola sledovaná terapeutická účinnosť lokálne aplikovaných prípravkov s obsahom heparínu. Z výsledkov vyplýva, že testované prípravky sú účinné v podpornej liečbe pri poruchách mikrocirkulácie sprevádzaných opuchmi.
Použitie lokálnych prípravkov s obsahom heparínu
Heparín prechádza cez pokožku do podkožného tkaniva, kde pôsobí protizápalovo, znižuje opuch a pôsobí regeneračne na postihnuté tkanivo, ktoré sa hojí jazvou. Brzdí aj tvorbu kolagénu. Lokálne aplikovaný krém s obsahom heparínu znižuje priepustnosť ciev a opuch.
Jeho lokálne použitie je vhodné počas letných mesiacov pri dlhšom sedení pri cestách na dovolenku lietadlom, autom alebo autobusom.
Odporúča sa aj po estetických zákrokoch, pri ktorých vznikajú modriny a opuchy, napr. po zväčšení pier.