Obnova vlasov po horúcej letnej sezóne

Obnova vlasov po horúcej letnej sezóne

Tohtoročné extrémne teplé počasie a slnko nejednej z nás spôsobilo, že vlasy sú príliš suché a krehké, končeky máme rozštiepené, pramene sú mdlé, stratili farbu. 

Hlavným problémom je, že vlasy kvôli teplu a ultrafialovému žiareniu strácajú veľa vlhkosti a dehydratujú. Ak ste odpočívali pri mori, poškodenie by mohlo byť ešte horšie. Kombinácia ultrafialového žiarenia a slanej vody ničí keratínovú vrstvu na povrchu vlasov, kvôli čomu strácajú svoj lesk a silu.

Treba sa pripraviť na to, že obnovenie vlasov bude trvať určitý čas. Ak si vyberiete správne prostriedky, približne o mesiac uvidíte zreteľný výsledok. Ak boli vlasy veľmi poškodené, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať na ich obnovenie dlhší čas.

Výborné výsledky možno dosiahnuť aj doma. Najdôležitejšie je vybrať si správne produkty, vytvoriť program na obnovu vlasov, metodicky a pravidelne sa o ne postarať. Mali by ste tiež navštíviť kaderníctvo a dať si zastrihnúť rozštiepené konce.

Ako obnoviť vlasy doma

Pri domácej starostlivosti budete potrebovať intenzívne obnovujúce produkty, ktoré sú určené na vážne poškodené vlasy. Typická zmes pre kvalitné masky by mala obsahovať vitamíny A, B, E a F, keratín a kolagén, pantenol a prírodné oleje, ako je makadámia a kokos. Oživujú a obnovujú vlasy, chránia pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi, obnovujú poškodenú štruktúru vlasov, poskytujú nádherný lesk a zabraňujú vysúšaniu.

Nezabudnite použiť masky a kondicionéry na intenzívne zvlhčenie vlasov. Zoznam zložiek by mal obsahovať kyselinu hyalurónovú, aminokyseliny, hydrolyzované proteíny, lipidy a rastlinné oleje. Je dobré, ak sú prítomné rastlinné extrakty, napríklad žihľava, harmanček alebo šalvia.

Štandardné masky sa odporúčajú používať raz alebo dvakrát týždenne. Ale môžete ich použiť aj častejšie, ak si to vlasy žiadajú. Po maske sa odporúča použiť dobrý kondicionér. Potom sú vlasy oživené a ľahko sa rozčesávajú.

Veľmi dobrý vplyv na poškodené vlasy majú prírodné oleje, najmä olivový olej. Pred umytím si ho vmasírujte do vlasov, o polhodinu zmyte šampónom a naneste kondicionér, ktorý dobre opláchnete.

Obnovenie vlasov v salóne

Ak potrebujete vlasy rýchlo zregenerovať, určite navštívte kadernícky salón. V kombinácii s kompletnou domácou starostlivosťou sa účinok prejaví oveľa rýchlejšie.

Ideálne je hneď po návrate z dovolenky navštíviť dobrý salón, kde skúsený odborník zvolí postup, ktorý vyrieši problémy s vašimi vlasmi. V počiatočnom štádiu obnovy vlasov stojí za to uprednostniť postupy, ktoré majú skôr terapeutický než kozmetický účinok.

Starostlivosť o vážne poškodené vlasy sa skladá z dvoch etáp. Prvá zahŕňa použitie špeciálneho čistiaceho šampónu. Jeho úlohou je pripraviť vlasy na liečivý účinok silnejších prostriedkov. V druhej fáze sa intenzívne masky nanášajú na vlasy, ktoré prenikajú hlboko do vlasov, aktívne opravujú, vyživujú a zvlhčujú pramene.

Veľmi populárne sú keratínové kúry, ktoré vyplnia poškodený vlas a dodajú mu zdravý vzhľad a očarujúci lesk.

Tabu pre poškodené vlasy

Počas obnovy vlasov zredukujte žehlenie, natáčanie a šúchanie uterákom. Ak pravidelne používate fén, naneste si na uterákom vysušené vlasy špeciálne spreje s tepelnou ochranou, ktoré chránia vlasy pred tepelnou expozíciou. Je lepšie používať fén s ionizačnou funkciou, snažiť sa pri sušení udržať minimálnu vzdialenosť 15 cm od hlavy, vrátane režimu chladenia (30 – 40 °C).

Mejkap, vlasy, foto, text: autorka
Foto: Lucia Humer

Mgr. art. Ľudmila Piptová