Pre náš život plný vôní
Názov éterický olej (syn. silica) predstavuje heterogénnu zmes prírodných lipofilných prchavých vonných látok, ktorá sa získava destiláciou vodnou parou alebo lisovaním, či extrakciou z rôznych častí rastlín, kvetov, listov, koreňov, plodov, kôry, dreva, živice, semien, vňate. Pre obsah látok v tejto zmesi je veľmi dôležitý čas zberu rastlinnej suroviny (zmes môže obsahovať 50 a viac látok). Na rozdiel od rastlinných olejov, ktoré sú zmesou nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, éterický olej predstavuje zmes látok odvodených od izoprenoidov (hlavne monoterpénov a seskviterpénov). K známym obsahovým látkam tohto typu patrí napr. mentol, cineol, karvakrol, eugenol, anetol, borneol, citral a mnohé iné látky. Vyznačujú sa veľkou citlivosťou na svetlo a vzduch. Dôležité je preto na zachovanie kvality ich uchovávanie v tmavých nádobách zo skla. Pre získavanie je potrebné veľké množstvo rastlinnej suroviny, nemožno ich v účinku nahradiť syntetickou prípravou. Už samotná vôňa priaznivo pôsobí pri mnohých zdravotných problémoch, na duševný stav človeka, slúžia ako prirodzené prostriedky na zníženie stresu, úľavu od bolesti či zlepšenie nálady. Majú schopnosť pôsobiť a ovplyvňovať telesné funkcie organizmu, psychiku i emócie. Ich aróma a účinky dokážu navodiť pocit duševnej pohody, zmierniť stres a regenerovať rovnováhu nášho tela. Aromaterapia je jednou z metód naturálnej medicíny, ktorá využíva používanie éterických olejov (silíc) v terapii rôznych ochorení. Objektívny pohľad na ich využitie v praxi predstavuje trvalé miesto v lekárňach či v domácich lekárničkách. Hlavné účinky im pripisované a experimentálnym výskumom potvrdené sú antibakteriálne, karminatívne, protizápalové, diuretické, sedatívne, antitusické, granulačné.
Pre svoje výnimočné vlastnosti sa 100 % éterické oleje v kvalite natural cenia na celom svete. Už v dobách starých Číňanov, Japoncov, Egypťanov patrili k významným liečebným a harmonizačným látkam. Ako základ na prípravu rozmanitých zmesí sa ako médium, do ktorého sa pridávajú éterické oleje, používajú rastlinné oleje. Ktoré éterické a rastlinné oleje sa osvedčujú napr. do kúpeľových a masážnych zmesí? Závisí to od stavu pokožky, napr. mandľový olej (na suchšiu, citlivú pokožku), olej z hroznových jadier (na zmiešanú, mastnejšiu pokožku), olej zo pšeničných klíčkov, alebo pupalkový či konopný olej napr. na aknóznu kožu či kožu psoriatikov. Éterický olej v kvalite natural s určením miesta pôvodu je pre nás jedinečná kombinácia mnohých obsahových látok na mnohoraké využívanie v praxi, používanie silíc s neurčitou kvalitou môže viesť k poškodzovaniu zdravia (platí to aj pre synteticky pripravované). Sú aj cenovo najnáročnejšie. Každý z éterických olejov v BIO kvalite je malé biochemické laboratórium, ktoré ničím nemožno nahradiť. Jedinečné prírodné mnohopočetné komplexy obsahových látok typu izoprenoidov sú toho dôkazom, vzájomným dopĺňaním v svojich účinkoch. Variabilita látok, ich pomerné zastúpenie v éterickom oleji rastlinného pôvodu je pre nás jedinečné.
Hlavné spôsoby používania éterických olejov v aromaterapii
- Masáž – masírovanie postihnutého miesta alebo časti tela zmesou éterického leja v rastlinnom oleji (v zodpovedajúcom riedení pre deti a pre dospelých)
- Teplý a studený obklad – éterický olej zmiešať v zodpovedajúcom riedení v kúpeľovom oleji, naliať do zodpovedajúceho množstva teplej alebo studenej vody, namočiť obklad a prikladať na postihnuté miesto
- Kúpeľ – kvapky éterického oleja zmiešať s rastlinným olejom a primiešať do kúpeľa (čas kúpeľa 10 – 15 minút)
- Kloktanie – kloktanie zmesi éterického oleja vo vode
- Inhalácia – éterický olej pridať do misky teplej vody alebo na vreckovku a inhalovať
- Rozptyľovanie do ovzdušia – zmes éterického oleja vo vode dať do rozprašovača, aromalampy alebo do difuzéra na rozptyľovanie
Rady a upozornenia
Vnútorné používanie – éterické oleje sa neodporúčajú používať vnútorne (možnosť vyvolania poškodenia pľúc). Vyhnutie sa kontaktu s očami, nepoužívať neriedené na pokožku (môže spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu). Dodržovať upozornenia uvádzané na obaloch a v zásadách aplikácie.
Éterické oleje v pôvodnom stave je potrebné uchovávať v tme a v chlade do 20 °C, prípadne v chladničke. Osoby s citlivou pokožkou – použitie vyskúšať na malej ploche pokožky. Sú to horľaviny, treba brať do úvahy, že sú to veľmi účinné a reaktívne látky, a preto je potrebné dodržiavať dávkovanie a čas používania vyznačený na obale pôvodnej silice. Je potrebné sa vyhnúť kontaktu s očami. Nepoužívať neriedené na pokožku.
Éterické oleje sa môžu používať, ako bolo už spomenuté, do kúpeľa, na masáže, na inhalovanie, do aromalampy, do sauny a pri starostlivosti o pleť. Pôsobia komplexne a hĺbkovo, je dôležité používať len 100 % čisté prírodné zmesi v zodpovedajúcom výrobku. Nie je dokonca nad to, že aj k nášmu tepelnému komfortu môžu prispieť hrejivé a stimulačné éterické oleje, akými sú napr. éterické oleje škorice, papriky, tymianu, bazalky, pamajoránu, muškátového orecha, ďumbiera (zázvoru), čierneho korenia. Používame ich samostatne alebo prostredníctvom mnohých hrejivých výrobkov rôznych výrobcov v aromalampe, pri kúpeli či na masáž. Aj početné hrejivé krémy pri svalovej únave, masážne oleje pri bolestiach chrbtice, rôzne termobalzamy využívajú mnohé éterické oleje. Relaxačný olej pri chrípke, pri prechladnutí s vysokým obsahom biologicky aktívnych látok pôsobí ako masážny gél, podobne ako éterické oleje s dezodoračným a dezinfekčným účinkom v kombinácii s rastlinnými olejmi priaznivo podporujú mnohé funkcie v organizme. Podobne aj regeneračné tvárové oleje v starostlivosti o mastnú, citlivú a zapálenú, či pleť so sklonom k akné, ekzému. Je známe a odporúča sa používanie niektorých éterických olejov podľa typu pleti.
K najznámejším a často používaným patrí napr. 100 % eukalyptový olej, krajina pôvodu: Austrália, extrakcia z listov, vhodný pri prechladnutí, pri chrípke, vhodný aj na masáž svalov, zjemňuje bolesť, napätie svalov, použitie ako prírodné antiseptikum. Kúpeľ s týmto olejom má relaxačné a osviežujúce účinky, je účinný pri zvýšenej hladiny stresu, používa sa tiež do aromalampy, do sauny. Na masáž tela a pri bolesti svalov sa často používa pridaním niekoľkých kvapiek v rastlinnom oleji (olivovom, sezamovom, slnečnicovom…)
Podobne ako 100 % levanduľový olej, krajina pôvodu: Francúzsko, použitá časť: kvety, účinný pri bolestiach hlavy, migrénach, na zvýšenie nálady. Pravidelná masáž – úľava od bolesti kĺbov a svalov, napomáha pri depresii, má antiseptické a antimykotické vlastnosti, je vodný do aromalampy, do sauny. Pri používaní na pokožku tváre: 10 – 15 kvapiek oleja sa pridá do 100 ml základného oleja. Na masáž tela a bolesti svalov sa zmieša 20 kvapiek do 100 ml rastlinného oleja alebo do masťového základu.
K blahodarným účinkom dnes patrí aj používanie 100 % oleja z citrónovej trávy (lemongrass olej), krajina pôvodu: Nepál, použitá časť: tráva. Blahodarné účinky sa vzťahujú na povzbudenie koncentrácie a myslenia, dodanie energie, je vhodný na relaxačný kúpeľ, napomáha koncentrácii po psychickej záťaži, zmierňuje napätie a úzkosť, vhodný aj na mastnú a nečistú pleť. Použitie do kúpeľa, do aromalampy, do sauny. Na masáž tela a pri bolesti svalov 25 – 50 kvapiek do 100 ml základného oleja (akéhokoľvek), podobne aj na pokožku tváre (10 – 15 kvapiek).
Aj rôzne zmesi éterických olejov a ďalších prírodných zložiek sa používajú v praxi, napr. na rýchlu a účinnú úľavu od bolesti hlavy, pri prechladnutí, či bolesti svalov – vo forme mnohých liečivých balzamov, na masáž tela, na aromaterapiu alebo na inhalovanie.
Upozornenie: nepoužívať vnútorne. Sú to silné prírodné koncentráty, nepoužívať nezriedené priamo na pokožku. Sú veľmi koncentrované, a preto sa môžu používať len po kvapkách či na inhalovanie, na masáže alebo do sauny a v starostlivosti o pokožku.