Problémy s vlasmi a ich riešenie

Problémy s vlasmi a ich riešenie

Klasickým problémom sú jemné, oslabené, krehké a lámavé vlasy, v podstate so zmenenou štruktúrou, ktorá môže byť na jednej strane geneticky podmienená, na druhej strane sa môže vyskytovať súčasne s mnohými ochoreniami, spojenými s poruchami látkového metabolizmu. Tiež s pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám v štruktúre vlasov. A v neposlednej miere je to aj životné prostredie. To všetko sú dôvody prečo pacienti hľadajú pomoc u kožného lekára a následne v lekárni.

Aj farbenie vlasy poškodzuje a dochádza k poruchám vo funkcii i v zložení dôležitých proteínov. Výsledky výskumu dokázali rozdiely v štruktúre zdravých vlasov v porovnaní s poškodenými. Rovnako sú pozorované biochemické rozdiely, ktoré môžu byť príčinou straty elasticity. Práve analýza proteínov a štúdium väčšej elasticity zdravého vlasu oproti poškodenému môže mať význam pre kvalitu vlasov.

Progresívna expozícia UV žiarenia rovnako prispieva k poškodeniu proteínov, dochádza k ich fotooxidácii, preto sú dôležité vo výrobkoch práve také účinné látky, ktoré vychytávajú pôsobením UV žiarenia vznikajúce voľné kyslíkové a iné reaktívne formy kyslíka (radikály), neutralizujú ich a stabilizujú tak dôležité bunkové štruktúry vlasu. Výsledkom dlhodobého pôsobenia UV žiarenia je zvýšená krehkosť vlasu, lámavosť, strata elasticity, vitality, rigidita a celková zmena vlasu na pohmat.

Napr. 100 hodinová expozícia slnečnému žiareniu vedie ku „zosieťovaniu“ (cross-linking) vlasových proteínov, čo vedie k poruchám v ich štruktúre i vo funkcii, nehladiac na obsah melanínu. Štatisticky signifikantne dokázaná zmena prirodzenej farby vlasov počas takejto expozície jasne dokazuje významný účinok melanínového pigmentu v ochrane pred foto-oxidačnou degradáciou.

Vlasy sú mocným a veľmi výrazným vonkajším signálom nášho tela. Krásne, lesklé vlasy signalizujú uspokojivý zdravotný stav, vitalitu, pozitívne vyžarovanie a sebavedomie. S navonok sa prejavujúcou starostlivosťou, žiariacim leskom vlasov sa pohybujeme volnejšie, získavame lepšiu istotu s okolím, čo samozrejme by malo byť v súlade so starostlivosťou o pokožku celého tela.

Zdravý vlas má životný cyklus 5-7 rokov, kedy je potom nahradený novým vlasom. V priemere za deň strácame 50 až 100 vlasov, čo je považované za normálne.

Význam rastlinných extraktov v ošetrovaní vlasov

Vo všeobecnosti procesy starnutia si vyžadujú zvýšenú starostlivosť aj o vlasy.

Pre kvalitu vlasu je najdôležitejší jeho korienok. Vlasové korienky sú čoraz menej a menej zásobované výživnými látkami a ich látková výmena sa znižuje. Tým sa postupne zhoršuje aj kvalita a štruktúra vlasu. Stávajú sa jemnejšími, zvyšuje sa lámanie, stráca sa ich vitalita a pevnosť. Pokožka hlavy je často suchšia a citlivejšia, účes stráca lesk a tvar. V dôsledku nedostatočnej výživy vlasu je jeho oslabnutie, zmenšenie objemu a nakoniec následné vypadávanie. Objavujú sa lupiny, ktorých jednou z príčin je podráždená vlasová pokožka a rozmnoženie mikroorganizmov.

Preto dnes už výrobcovia vyvinuli mnohé patentované molekuly účinných látok, nové rastlinné extrakty, ktoré sa aplikujú do vlasovej pokožky, vlasy sa neoplachujú a používajú vo forme šampónov, kúr, vlasových vôd, krémov.

K účinným látkam proti vypadávaniu vlasov s antibakteriálnym, stimulujúcim a posilňujúcim účinkom, s účinkom aj proti lupinám, patria mnohé rastlinné extrakty alebo izolované obsahové látky. Rastlinné extrakty v prípravkoch sa odporúča používať aj vtedy, ak nemáme „vlasový problém“.

Kvalitne pripravované extrakty z kvetov rumančeka kamilkového, vňate prasličky roľnej ochraňujú vlasy pred pôsobením vonkajšieho prostredia. Extrakty z listov skorocelu kopijovitého s vysokým obsahom slizov pôsobia ukľudňujúco na pokožku hlavy, rovnako ako zmes tenzidov napr. v kokosovom oleji, ktoré vlasy dostatočne umývajú. Aj extrakty z granátového jablka s výživnými a obohacujúcimi látkami majú ochranný účinok.

Kondicionéry (vo forme vlasových krémov a balzamov) doplňujú pôsobenie šampónu a zvyšujú kvalitu a krásu vlasov. Obsahujú napr. extrakty z listov brezy a prasličky roľnej, alebo z ovsa s obsahom mukopolysacharidov so zjemňujúcim a ochranným účinkom. Neobsahujú alkohol a sú vhodné zvlášť na citlivé vlasy a pokožku.

Aj rôzne vlasové kúry obsahujú rastlinné extrakty. Opätovne možno spomenúť prasličku roľnú s obsahom kyseliny kremičitej dôležitej pre obnovu funkcií buniek, skorocel a s protizápalovým účinkom alebo extrakty z pšenice s proteínmi ktoré udržiavajú vlhkosť. Zlepšujú česanie vlasov, dodávajú vlasom potrebnú vláčnosť a prirodzený lesk.

Vlasové šampóny, ako aj špeciálne vlasové kúry firmy dnes už vyrábajú pre konkrétny typ vlasov.

Je potrebné spomenúť nové zloženie šampónov s extraktom kapucínky väčšej, ktorý pomáha v boji proti suchým lupinám, podobne proti mastným lupinám s extraktom myrty obyčajnej, s komplexom účinných látok ozdravujúcich vlasovú pokožku a s protizápalovými účinkami.